Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Değerli ziyaretçilerimiz Almanya vizesi için gerekli evraklar sayfamıza hoşgeldiniz.

Almanya’ya 90 günü aşmayacak şekilde seyahat gerçekleştirmek isteyen bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir. Almanya Schengen vizesi başvuru evrakları, başvuru sahibinin seyahat amacı ve hangi mesleği yaptığına göre değişiklik göstermektedir. Yeşil yani hususi pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise kısa dönemli vizeden muaf olarak Almanya’ya giriş yapabilir.

Almanya Schengen vizesi olarak da tanımlanan kısa süreli Almanya vizesi 90 günü aşmayacak şekilde vize talep edenlere verilecektir. Vize başvurusundan önce seyahatin amacının belirlenmesi ve başvurunun buna göre yapılması gerekmektedir. Almanya Schengen vize başvuruları; turistik, aile ziyareti, ticari, kültürel amaçlı gezi, öğrenci gezileri gibi amaçlarla alınmaktadır. Almanya vizesi için gerekli olan evraklar 2022 yılında konsolosluk tarafından belirlenen evraklardan oluşmaktadır. Schengen vize başvurusunda seyahatin amacı doğrultusunda belgeler ve amacı destekleyici dokümanlar ibraz edilmelidir.

Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Almanya turistik vize, ülkeye kısa sürelerle ve turistik gezi amacıyla gerçekleştirilecek olan seyahatlerde başvurulacak olan vizedir. Örneğin, birkaç günlük Almanya gezisi planlanıyor ve bu gezi esnasında Almanya’da bir otelde konaklanması düşünülüyorsa, başvurulması gereken vize türü turistik vizedir. Turistik vize aile ziyareti vizesiyle çok sık karıştırılmaktadır. Burada ayırt edici unsur başvuru sahibinin herhangi bir yakınını ziyaret etmeyi amaçlamıyor olmasıdır. Turistik vizede ayrıca herhangi bir ticari faaliyet de gerçekleştirilmeyecektir. Almanya turistik Schengen vize başvurularında, başvuru sahiplerinin seyahat amaçlarını destekleyen dokümanları mesleki bilgilerine paralel olarak hazırlaması gerekmektedir. Bu nedenle Almanya vizesi için gerekli olan belgeler her başvuru sahibi için farklı evraklar olacaktır.

Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Turistik vize başvurularında istenen genel evraklar aşağıdaki gibidir. Durumunuza göre ek evrakların talep edilmesi söz konusu olabilir.

 1. Pasaport (Pasaportun planlanan seyahat tarihinin bitiminden sonra 6 ay süreyle geçerli olması ve son 10 sene zarfında alınmış olması gerekmektedir.)
 2. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 35x45 mm ebatlı 2 adet biometrik fotoğraf
 3. E-devletten ya da ilgili kurumlardan alınmış ve düşünceler kısmı doldurulmuş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 4. E-devletten ya da ilgili kurumlardan alınmış ikametgâh
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Otel rezervasyonu (Ödemesi gerçekleştirilmemiş olan otel rezervasyonunun kabul edilmediği ve vizenin reddedilmesine sebep olabileceği unutulmamalıdır.)
 7. Seyahat tarihlerine uyumlu alınmış uçak rezervasyonu
 8. 30 bin Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası
 9. Son 3 aylık döneme ait banka hesap dökümleri (Banka hesap dökümlerinde seyahat masraflarını karşılayabilecek yeterlilikte bakiye bulunmalıdır.)

Mesleki bilgileri destekleyen dokümanlar;

 1. Çalışan ise; İş yerinden izin yazısı, son 3 aylık bordro, iş yerinden alınan çalışma yazısı, SGK işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü, çalıştığı şirketin faaliyet belgesi, çalıştığı şirketin ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası
 2. İş veren ise; şirketin antetli kağıdına seyahat amacını, seyahat tarihlerini ve başvuru sahibinin şirketteki pozisyonunu belirten dilekçe, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, SGK hizmet dökümü, faaliyet belgesi, imza sirküleri,
 3. Emekli ise; Emekli olduğunu gösterir ve e-devlet üzerinden ya da ilgili kurumdan alınmış emeklilik belgesi, emekli maaşının alındığı bankadan hesap dökümü
 4. Öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişi ise; öğrenciler, öğrenci belgesi ile sponsorluk evraklarını; çalışmayan kişiler ile ev hanımları sponsor olan kişinin evraklarını sunmalıdırlar. Sponsor evrakları, sponsor olan kişinin mesleği paralelinde değişmektedir. Çalışmayan kişiler başvuru sahiplerine sponsor olamazlar.
 5. Çiftçi veya hayvancılık erbapları; Ziraat odasından alınmış çiftçilik ya da hayvancılık belgesi
 6. Avukatlar; Bağlı bulundukları barodan orijinal dilekçe ve avukatlık kimlik kartının fotokopisi
 7. Doktor, mühendis, eczacılar; Bağlı bulunan meslek odasından alınmış üyelik sicil kaydı

Almanya Turistik vize için gerekli olan evraklar başvuru esnasında güncel olmalıdırlar. Başvuru esnasında sunulacak olan banka hesap dökümleri son üç aylık dönemi kapsamalı ve başvuru tarihinden en çok 15 gün önce alınmış olmalıdır. Şirket evrakları da başvuru tarihi itibariyle güncel olmalıdır. Seyahat sağlık sigortasının başlangıç tarihi en az seyahatin bir gün öncesi ve bitiş tarihi de en az seyahatin bir gün sonrası olmalıdır.

Almanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya seyahat amacı ticari bir toplantıya katılmak ya da fuar ziyareti gibi işle alakalı sebeplerle olan bordo pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya vize başvuru işlemlerinde ticari vizeye başvurmaları gerekmektedir. Almanya ticari vizesi alabilmek için gerekli olan belgeler Almanya Konsolosluğu tarafından yayınlanan bilgiler paralelinde hazırlanmıştır. Ticari Almanya vizesi için gerekli olan evraklar 2021 yılında güncellenerek, konsolosluk tarafından yeniden bildirilmiştir. Bu bilgilere göre Almanya ticari vizesi için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir;

 1. Pasaport (Pasaportun planlanan seyahat tarihinin bitiminden sonra 6 ay süreyle geçerli olması ve son 10 sene zarfında alınmış olması gerekmektedir.)
 2. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 35x45 mm ebatlı 2 adet biometrik fotoğraf
 3. E-devletten ya da ilgili kurumlardan alınmış ve düşünceler kısmı doldurulmuş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 4. Kimlik fotokopisi
 5. Almanya’da bulunan ticari bağlantının gönderdiği davetiye. Davetiye Almanya’daki şirketin antetli kağıdına yazılarak, ıslak imza ve kaşeli şekilde gönderilir.
 6. Seyahat amacı bir fuara katılmak ise fuar katılım belgesi ya da fuarın resmi broşürü
 7. Davetiyeyi gönderecek olan Almanya’daki şirket yetkilisinin Almanya kimlik kartının fotokopisi ya da oturum izninin fotokopisi
 8. Seyahat etmek isteyen şirketin evrakları (Faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri)
 9. Başvuru sahibinin SGK hizmet dökümü
 10. Başvuru sahibi eğer şirket çalışanı ise SGK işe giriş belgesi
 11. Başvuru sahibi şirket çalışanı ise son 3 aylık bordrosu
 12. Seyahat tarihlerine uyumlu alınmış uçak rezervasyonu
 13. Otel rezervasyonu (Ödemesi gerçekleştirilmemiş olan otel rezervasyonunun kabul edilmediği ve vizenin reddedilmesine sebep olabileceği unutulmamalıdır.)
 14. Şirketin antetli kağıdına yazılmış, konsolosluğa hitap eden, seyahatin amacını, seyahat tarihlerini, masrafları kimin karşılayacağını belirten ıslak imzalı ve kaşeli dilekçe
 15. 30 bin Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası
 16. Şirketin Son 3 aylık döneme ait banka hesap dökümleri

Almanya ticari vizesi için gerekli evrakların listesi için müşteri temsilcilerimizi arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Almanya Aile Akraba Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’da bulunan bir akrabasını, arkadaşını ya da aile bireyini seyahat etmek isteyen bordo pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat etme amacı olarak Almanya aile ziyareti vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir. Ziyaret vizesi başvuru işlemleri esnasında sunulması gereken en önemli evrak, Almanya’da ziyaretine gidilecek olan kişi tarafından gönderilecek Almanya belediyesinden onaylı davetiyenin orijinalidir. Davetiyenin aslı vize başvurusu sırasında mutlaka dosyaya konulmalıdır. Davetiyenin kopyası ya da e-mailin çıktısı kesinlikle geçerli sayılmamaktadır. Almanya aile ziyareti vizesi evrakları genel olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Pasaport (Pasaportun planlanan seyahat tarihinin bitiminden sonra 6 ay süreyle geçerli olması ve son 10 sene zarfında alınmış olması gerekmektedir.)
 2. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 35x45 mm ebatlı 2 adet biometrik fotoğraf
 3. E-devletten ya da ilgili kurumlardan alınmış ve düşünceler kısmı doldurulmuş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 4. Kimlik fotokopisi
 5. Almanya’daki ziyaret edilecek kişi tarafından hazırlanmış, Almanya belediyesi onaylı davetiyenin aslı ve bir kopyası
 6. Davetiyeyi gönderen yakının kimlik fotokopisi ya da Almanya’da oturma izniyle kalıyorsa, Almanya oturum kartının fotokopisi
 7. Seyahat tarihlerine uyumlu alınmış uçak rezervasyonu
 8. 30 bin Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası
 9. Son 3 aylık döneme ait banka hesap dökümleri

Başvuran kişinin meslek evrakları;

 1. Çalışan ise; Şirket evrakları, iş yerinden izin yazısı, son 3 aylık bordro, SGK işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü, çalıştığı şirketin faaliyet belgesi, çalıştığı şirketin ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhası
 2. İş veren ise; şirketin evrakları, (vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, SGK hizmet dökümü, faaliyet belgesi, imza sirküleri)
 3. Memur ise; İzin yazısı, çalışma yazısı, kurum kartının fotokopisi,
 4. Emekli ise; Emekli olduğunu gösterir ve e-devlet üzerinden ya da ilgili kurumdan alınmış emeklilik belgesi, emekli maaşının alındığı bankadan hesap dökümü
 5. Öğrenci, ev hanımı veya çalışmayan kişi ise; öğrenciler, öğrenci belgesi ile sponsorluk evraklarını; çalışmayan kişiler ile ev hanımları sponsor olan kişinin evraklarını sunmalıdırlar. Sponsor evrakları, sponsor olan kişinin mesleği paralelinde değişmektedir. Çalışmayan kişiler başvuru sahiplerine sponsor olamazlar.
 6. Çiftçi veya hayvancılık erbapları; Ziraat odasından alınmış çiftçilik ya da hayvancılık belgesi
 7. Avukatlar; Bağlı bulundukları barodan orijinal dilekçe ve avukatlık kimlik kartının fotokopisi
 8. Doktor, mühendis, eczacılar; Bağlı bulunan meslek odasından alınmış üyelik sicil kaydı

Aile ziyareti amacıyla gerçekleştirilecek olan seyahatler için yapılan başvurularda tüm evrakların randevu gününde güncel olması gerekmektedir.

Almanya vizesi başvurusu için hazırlanması gereken evraklar hem seyahat amacına göre hem de mesleki durum paralelinde değişeceği için vize başvurusu gerçekleştirmeden önce profesyonel yardım alınması tavsiye edilir. Her seyahatin amacı kendine göre olacaktır. Seyahat amacına uygun şekilde hazırlanacak olan vize başvuru dosyaları, başarılı bir sonuç alınması için önemlidir.

Vize başvurusu için gerekli belgelerin yanında Almanya Konsolosluğu’na hitaben, İngilizce olarak yazılan, seyahatin hangi amaçla yapıldığını, seyahatin tarihlerini bildiren dilekçe sunulması vize değerlendirmesi esnasında göz önünde tutulan bir diğer unsurdur.

Gerekli Evrak Formları;