İDATA

İDATA Doğrudan Almanya ve İtalya hükümetleri ile çalışmaktadır. Başvuru sahipleri ve konsolosluk arasında koordinasyonu sağlamakla görevlidir. İDATA Almanya vize başvurularında başvuru sahipleri bir takım riskler ile karşılaşırlar ve bu anda kuruluşumuzun hizmetleri anlaşılmaktadır.

Firmamız TRA Danışmanlık ofisi olarak büyükelçilik, konsolosluk, başkonsolosluk, göçmenlik ve noterlerden başvuruda bulunan kişilerin gerekli izin belgelerinin alınması ve yürütülmesi gereken işlemlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi işlemlerini vekaleten gerçekleştirmektedir. Vize başvurularının gerçekleştirilmesi için ilk önce randevu alınması gerekir. Randevu almadan gerçekleştirilen başvurular sadece sağlık, ölüm, eğitim gibi durumlar için geçerlidir. Vize başvuruları için öncesinde bilgi almak, zaman kaybı ve gereksiz maliyet durumlarının önlenmesini sağlar. Randevu almak ve çeşitli sorular için 0312 446 2677 telefon numaramızı arayarak detaylı bilgi almanız mümkündür.

İDATA Almanya vizesi almak isteyenlerin ilk önce alacakları vize çeşidini belirlemesi gerekir. Bunun yanında başvuru işlemine geçilmeden ziyaretinizi neden gerçekleştireceğinizi net bir şekilde ifade etmeniz son derece önemlidir. TRA Danışmanlık olarak başvuru süresince müşterilerimize yardımcı olmaktayız. Vize başvurularının en başından bitimine kadar takiplerini gerçekleştiririz. Hangi vizeye başvurmanız gerektiği ile alakalı olarak firmamızdan bilgi almanız mümkündür. Bunun yanında hazırlamanız gereken evrakların sorunsuz ve eksiksiz olarak hazırlanması için de firmamızdan yardım alabilirsiniz.

İDATA Yetki Alanları Nelerdir?

İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Gaziantep, Antalya, Trabzon şehirlerindeki başvuru merkezlerimizden Türkiye’nin neresinde olursanız olun vize işlemlerini başlatmanız mümkündür. Fakat unutulmaması gereken bir diğer konu müşterilerimizin bulunduğu şehirler göz önünde bulundurularak konsolosluk incelemeleri için bölgelerin ayırt edilmesi sağlanır.

Kimler Vize Ücretlerinden Muaf Olabilir?

 • 12 yaşını geçmeyen çocuklar
 • Eğitim veya araştırma amaçlı seyahat edecek olan üniversite, ilköğretim veya yüksek lisans öğrencileri ve bu kişilere refakat edecek öğretmenler
 • Seyahatleri birlikte gerçekleştirecek olan ya da seyahat sırasında buluşacak olan Norveç, AB, İzlanda, Lihtenstayn, İsviçre vatandaşı kişilerin akrabaları

Seyahat Sağlık Sigortalarının İbraz Edilmesi Neden Zorunludur?

Avrupa hukukuna göre Schengen ülkelerinden herhangi birine ziyarette bulunacak kişilerin seyahat süresi boyunca sağlık sigortalarının bulunması zorunludur. Yapılacak olan sağlık sigortasının birtakım kriterleri vardır. Sağlık sigortası yapılırken bazı konulara dikkat edilmesi gerekir. Bunlar;

 • Kişilerin sağlık sigortalarının bulunduğunu kanıtlaması gereklidir. Bunu gerçekleştirmek için poliçe nüshası ya da aslı ile ödeme yapılan belgenin ibraz edilmesi gerekir.
 • Yapılan sağlık sigortalarının, kişilerin hem gidiş hem de dönüş günleri de içinde olacak şekilde tüm seyahat süresini kapsaması gerekir. Gidiş ve dönüş tarihleri için sigortaların 12’den 12’ye kadar olması yeterli değildir.
 • Yalnızca bir seyahat için sağlık sigortası yaptırmak vizenin süresinin uzatılmasında problemler yaşanmasına neden olabilir.
 • Almanya vatandaşı olan kimselerin eşleri için de sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

İDATA Almanya Vizesine Başvurmak Ne Kadar Sürer?

Eğer evrakların tamamı hazırsa o zaman işlemlerin tamamlanması posta süreleri dışında yaklaşık olarak 15 iş günü sürer. Fakat vize alırken yaşanabilecek sorunların göz önünde bulundurularak başvuru süresinin hesaplanması ve erken bir tarihte başvurusunun yapılması yaşanabilecek aksaklıklara rağmen seyahat planınızın istenen günde olmasına olanak sağlar. Bunun yanında Almanya Büyükelçiliği ve konsolosluğu vize başvuru değerlendirmelerinde ek evraklar da isteyebilir.

Vize Başvurularını Kişilerin Bizzat Mı Yapması Gerekir?

Schengen ülkelerinden birine ilk defa vize alacak kişilerin biyometrik işlemler ile parmak izi alınabilmesi açısından kişilerin başvuruyu bizzat kendilerinin yapması gerekir. Biyometrik işlemlerinin yapılmasının ardından bu işlemler 5 yıllık sürede tüm vize işlemleri için kullanılır. Parmak izi dışında vize işlemleri şu kişiler tarafından da yapılabilir;

 • Tur operatörleri
 • Başvuru da bulunacak kişilerin kendisi
 • İş ziyaretleri için şirketler çalışanları adına
 • Danışmanlık şirketleri vize başvurusunda bulunabilir.

Eğer başvuru işlemleri bir temsilci tarafından yapılacaksa o zaman acente ya da firmanın yetkilendirme imzasının olması önemlidir.

Vize Düzenlenmeden Uçak Bileti Almak Mümkün Mü?

Vize onaylanmadan uçak bileti almaya gerek yoktur. Ancak vize başvurusunda kişilerin seyahat rezervasyonu ya da rezervasyonun yapıldığı siteden çıktı alınması başvurusu aşamasında yeterli olur. Kişiler vize onaylanmadan uçak bileti alacaklarsa o zaman bileti alacakları firmanın bilet iptal politikalarını iyi bir şekilde araştırması önemlidir.

İDATA’ dan Randevu Almadan Vize Başvurusu Mümkün Mü?

Vize başvurularında randevusuz kesinlikle kabul sağlanmamaktadır. Sadece ölüm ya da sağlık konularında randevusuz bir şekilde vize başvurusu sağlanabilir. Bunun yanında uçak bileti aldım ancak vizem yetişmeyecek tarzı bahaneler de yetersiz kalmaktadır.

Vize Başvurularında Parmak İzi Zorunlu Mudur?

Almanya’ya gerçekleştirilecek olan vize başvurularında kişilerin her başvuruda parmak izi vermesi gereklidir.

Vize Başvurularının Hepsinde Parmak İzi Vermek Gerekir Mi?

Bir defa parmak izi vermenizin ardından beş yıl süre boyunca geçerli olur. Bu süre zarfında vize başvurularınızda tekrar parmak izi vermenize gerek kalmaz.

Schengen Vizesi Ne İşe Yarar?

Schengen vizesi, farklı ülke vatandaşlarının Almanya ile Schengen Bölgesinde yer alan farklı ülkelere sınırlı bir sürede gitmesine olanak sağlayan vizenin ismidir. Bu vize ile gidilen ülkede tek seferde 90 günden daha fazla kalmak mümkün değildir. Gittiğiniz ülkede uzun süre kalmayı düşünüyorsanız o zaman vizenizi uzun dönem vize yapmanız gerekir.

Başvuruların Ne Kadar Öncesinden Yapılması Gerekir?

Yapılacak olan ziyaretten 3 ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunmak mümkündür. Bunun yanında ziyaretinizden yaklaşık 15 gün öncesinde de vizeye başvurabilirsiniz. Fakat başvuru sürelerinde uzama yaşanabileceği düşünülerek mümkün olan en erken tarihte başvuruda bulunmak daha doğru olacaktır.

Vize Başvuru Formlarının Doldurulması Zorunlu Mu?

Başvuruyu yapacak olan kişilerin başvuru formlarını doldurması gerekir. Başvuru formunu doldurmakta zorluk yaşayan kişilerin ise danışmanlık firmalarında form doldurma hizmeti alması gerekir.

Kişilerin Reşit Olmayan Çocukları İle Yapacakları Seyahatler İçin Çocukları Adına Ayrı Evrak Doldurması Gerekli Midir?

Başvuru yapacak olan kişileri reşit olmayan çocukları adına ayrı başvuru yapması ve gerekli evrakları hazırlaması gerekir.

Almanya Konsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine Kişilerin Mülakata Gitmesi Gerekir Mi?

Kişilerin Almanya konsolosluğuna ya da büyükelçiliğine mülakata gitmesine gerek yoktur. Fakat konsolosluk ya da büyükelçilik mülakat talebinde bulunabilir. Böyle bir durum olması halinde kişilerin mülakatlara girmesi gereklidir.

TRA Danışmanlık ofisi olarak Almanya vize başvurularınızı hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeniz için yanınızdayız. Bilgi ve randevu almak için 0312 446 26 77 numarasından çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz.