Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya için değişik vizeler bulunur. Örneğin Almanya oturum vizesi bu vize türlerinden birisidir. Bunların dışında çalışma seyahat ya da farklı amaçlar için de kullanılabilen vize türleri bulunur. Günümüzde her amaç için tercih edilen farklı vize türleri sayesinde insanların ihtiyaç duyduğu çözümler yerine getirilmiş olur.

Bunun yanında kullanılan vize türlerine başvurmak için aracı kurumları tercih edebilirsiniz. Konsolosluklar tarafından görevlendirilen aracı kurumlar aynı zamanda insanların tercih ettiği en önemli başvuru kanalları arasında yer alır. Almanya vize ve oturum işlemleri için bu kurumlardan güvenle hizmet alabilirsiniz.

Almanya ’da kalış sürenize göre farklı vizeler ve oturum izinleri vardır. Eğer kalma süreniz doksan günden daha az ise bu durumda Schengen vizesinden yararlanabilirsiniz. Bu vize olmadan da hususi pasaport sahipleri ve diplomatik pasaport sahipleri de vizesiz seyahat edebilir. Yine gri pasaport sahipleri de 90 günü aşmayan süreler için pasaport ile seyahat edebilir.

Bu sürelerden daha uzun kalışlar için ulusal vize edinmeniz gerekir ve sürekli oturum hakkı elde edilir. İş eğitim ya da aile durumları nedeni ile ihtiyaç duyulan bu vize türlerinden kolay bir şekilde yararlanmak için kurumsal firmaları tercih edebilirsiniz. Seyahat sürenize göre gerek schengen vizesi kullanımı gerekse de sürekli oturum izni gibi tercihleri yapabilirsiniz.

Almanya vize şartları açısından birçok farklı durum vardır. Ulusal vize alabilmek için aile durumu belirleyici bir kriter olabilir. Bunun yanında çocuk durumu nedeni ile de vize alabilirsiniz. Eşten bağımsız oturum alabilmek için de yine oturum izni temin edebilirsiniz. Bu şartlara uygun vize ve oturum izinleri için konsolosluğun sizden talep ettiği belgeleri hazır hale getirmeniz gerekecektir. Uygulanacak prosedürler ve aynı zamanda süreç takibi için kurumumuzdan hizmet alabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Eğer eşiniz Almanya ’da yaşıyor ise ya da eşiniz Alman vatandaşı ise eşiniz sayesinde Almanya oturum izni alabilirsiniz. Almanya konsoloslukları ilgili belgeleri sizden talep eder. Hangi belgelerin temin edileceği ve konaklama süreleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için konsolosluk dışında kurumlardan da bilgi alabilirsiniz. Uygulanacak prosedürler ve daha fazlası için bize başvurabilirsiniz. Günümüzde birçok insan nitelikli hizmetlerimizden yararlanarak bu ülkede oturum izni alabilmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi Alabilmek İçin Hangi Evraklara İhtiyaç Duyulmaktadır?

Her sene Almanya  federal hükümeti vize kapsamında temin edilecek belgeler ile ilgili güncellemeler yapmaktadır. Bu nedenle başvuru yapmadan önce en güncel bilgileri bilmeniz önem taşır. Almanya  aile birleşimi vizesi alabilmek ve güncel bilgiler sizin için önem taşır. Başvuru yapılırken belgelerin asıllarının sizde kalabilmesi için belgelerin fotokopilerinin alınması gerekir. Bu nedenle belgeler ile birlikte bu belgelere ait fotokopilerin de götürülmesi yerinde olacaktır.

 • Başvuru formu: Almanca dilinde hazırladığınız başvuru formunu eksiksiz olarak doldurarak teslim etmeniz gerekecektir.
 • Pasaport: başvuru aşamasında kullanılacak pasaport eksiksiz ve en az iki yıl daha geçerliliği olan bir pasaport olmalıdır. Bunun yanında evlilik nedeni ile soyadı değişikliği yaşayan kişilerin mutlaka daha önce bu belgeyi hazır hale getirmesi ve güncel bilgiler ile hazırlanmış pasaport ile başvuru yapması gerekecektir.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf: başvurunuz sırasında güncel iki adet fotoğraf sizden istenecektir. Bu nedenle başvurunu yapmadan önce en fazla 6 ay önce çekilmiş olan fotoğraf kullanılması gerekecektir.
 • Uluslararası evlenme kayıt örneği (Formül B): ülkemizde yapılan evlilikler sonrasında Aile cüzdanı verilir. Türkiye cumhuriyeti tarafından verilen bu belge 1974 yılından bu yana uluslar arası arenada kullanılan ve kabul gören bir belgedir. CIEC anlaşmasının bir sonucu olarak kullanılan evlilik aile cüzdanı dışında bazı başka belgelere de ihtiyaç duyulur. Almanya  söz konusu anlaşmaya taraf olmadığından dolayı Almanya  vize başvurularınızda evlilik gerçekliğini kanıtlamak için Uluslararası evlenme kayıt örneği sunulmalıdır. Formül B olarak isimlendirilen bu belge evlilik resmi olarak yerine getirildikten sonra nüfus müdürlüklerinden temin edilebilir. Nüfus müdürlüklerinden alınan bu belgede eşlere ait olan bilgilerin eksiksiz ve doğru olması beklenir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: kişinin fotoğrafının olduğu ve net bir görüntüye sahip nüfus cüzdanı fotokopisi istenilen belgeler arasında yer alır. Bunun yanında soy ismi değişikliği yapan bireylerin bu belgelerini başvurudan önce yenilemesi gerekecektir.
 • tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: bu belge ile daha  önce yapılan aile değişiklik bilgileri eksiksiz olarak sunulur. Bu belge önemlidir ve bu belgede bulunan eksiklikler başvurunuzda sorunlara neden olabilir. Bu belgede kişinin eski evliliklerinin yanı sıra doğan çocuklara ait kimlik bilgileri de bulunur. Yine boşanma durumları ebeveynler hakkında kimlik bilgileri ve benzeri bilgiler yer alır. Başka ülkelere ait vatandaşlık bilgilerinin yanı sıra sizin sahip olduğunuz kimlik bilgileri de bu belgede yer alır. Nüfus müdürlüklerinden temin edilen bu belgenin yanı sıra kişinin evlilik nedeni ile soyadı değişikliği yaptığını gösterir belge yine başvurular sırasında sizlerden talep edilebilmektedir.
 • İkametgâh belgesi: kişinin başvuru yapmadan önce ikametgâhını belirten belgeyi de sunması gerekir. Bu belge muhtarlıklardan ya da nüfus müdürlüklerinden temin edilerek nitelikli bir başvuru süreci yerine getirilmiş olur. Kimlik ve ikamet belgelerinin güncel olması beklenir.

Almanya’da Yaşayanlara Ait Evraklar:

 1. Almanya’da Yaşayan Eşin İkametgâh Belgesi:

Almanya ’da yaşayacağınız ikamet belgesi de yine sizden talep edilir. Yanında kalacağınız kişi eğer kirada kalıyor ise kira kontratı gerekir. Eğer ev kişinin kendisine ait ise bu durumda da tapu fotokopisi gerekecektir. Eğer bu kişi birden fazla kişi ile aynı evi paylaşıyor ise yine bu durumu belgelendirmesi gerekecektir. Bunun yanında Alman konsolosluk çalışanları kalacağınız evin büyüklüğü ve sizin ve aileniz için yeterli büyüklükte olup olmadığına bakarlar. Söz konusu hanelerin standartlara uygun olması gerekir. Aksi halde vize başvurusunda sorunlar ortaya çıkabilir. İlgili belgelerin fotokopilerini hazır ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

 1. Almanya’da Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri:

Başvuru esnasında aile birleşimi kapsamında Almanya ’da yaşayan bireylere ait belgelere de ihtiyaç duyulur. Eğer kişi Türkiye vatandaşı ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık durumunu belgeleyen kimlik belgelerine ihtiyaç duyulur. Bunun yanında kişi Alman vatandaşı ise oturum kartının yerine kişiye ait alman kimliği gerekecektir. Bu belgenin fotokopisinin yanı sıra pasaport fotokopisi de kullanılabilir. Yine Almanya  doğumlu olanların bu ülkede doğduklarını ispatlayan doğum belgesi fotokopisi istenebilir. Eğer eş yabancı ise bu durumda güncel pasaport fotokopisine ek olarak oturum izninin alınması gerekecektir. Bunların dışında çifte vatandaş olanların durumu farklılık gösterir. Hem Almanya hem de Türkiye vatandaşı olan eşler için sadece Almanya  vatandaşı olarak istenilen belgeler istenir ve bunun yanında Türkiye cumhuriyeti kimlik belgesinin de ibraz edilmesi gerekir.

 • Maaş bordrosu: Aile birleşimi kapsamında gidilecek olan bu ülkede eşin aynı zamanda sizi finanse edebilecek bir gelirinin olması gerekir. Bunu kanıtlamak için son 3 aya ait maaş bordrosunun sunulması gerekir. Eğer kişi devlet yardımı alıyor ise bu yardım belgelendirilse dahi geçerli değildir. Benzer bir durum işsizlik maaşı için de geçerlidir.
 • Sağlık sigortası: yine başvuru esnasında sağlık sigortasını önceden yaptırmış olmanız gerekecektir. Bu kapsamda güncel ve en az üç ay süresi olan sağlık sigortası belgesi sizden talep edilecektir.
 • Eşlerin önceki evliliklerine dair belgeler: eğer başvuru yapacak kişilerin daha önceden sonlandırılmış evlilikleri bulunuyor ise bu durumda önceki evlilikler ile ilgili ayrıntılı bilgileri barındıran belgelere ihtiyaç duyulur. Bazı durumlarda ise ölüm belgesinin de sunulması gereklidir.
 • Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler: eşlerin çocukları ile ilgili farklı belgeler talep edilebilir. Bu aşamada eşler çocukları da götürecekler ise çocuğa ait kimlik bilgilerinin ve kimlik fotokopisinin ibraz edilmesi gerekir. Eğer çocuk Alman vatandaşı ise bu durumda pasaport ibrazı gerekecektir. Yine dil yeterliliği de aranılan kriterler arasında yer alır. Fakat çocuk 16 yaşından küçük ise bu durumda dil yeterliliği aranmaz. 16 yaşından büyükler için dil yeterliliği aranan bir kriterdir. Eğer kişinin eski evliliğinden çocuğu var ise ve bu çocukları da götürecek ise çocuğun velayeti ile ilgili belgenin sunulması gerekecektir. Aynı zamanda ayrılmış eşten de muvakafat ve yazılı izin alınması gerekli bir husustur.
 • Almanca bilgisini kanıtlayan belge: Almanya aile birleşimi için yapılan başvurularda A1 seviyesinde Almanca yeterlilik belgesi istenmektedir. Bu belgenin temini aşamasında Goethe institut ve ÖSD kurslarından alınan belgeler geçerlidir. Farklı kurslar kabul edilmeyecektir. Dil yeterliliği ile ilgili çeşitli istisnalar bulunur. Benzeri istisnai durumlar için yeterlilik ve dil yeterliliği istenmeyecektir.
 • Almanca dil bilgisine sahip olduğunuz kesin bir şekilde belirgin ise bu durumda sizden yeterlilik belgesi istenmeyebilir.
 • Almanya ’da yerleşik olan eşinizin ya da çocuğunuzun yanına gidecekseniz ilgili belgeden muaf olabilirsiniz. Bu aşamada Alman vatandaşı çocuk için uygulanan prosedürler geçerlidir.
 • Eğer Almanya ’da yaşayan eşiniz Avrupa birliği mavi kart sahibi ise bu durumda da A1 belgesi talep edilmeyecektir.
 • Eğer eşiniz ilgili ikamet yasasında belirtilen yüksek vasıflara sahip ise bu durumda da bir muafiyet yaşanabilir. Bilim insanı ya da girişimci gibi çeşitli sınıflardan insanlar bu muafiyet kapsamına girer. Yine iltica hakkı için de bu istisnalar geçerlidir. Eğer evlilik akdiniz eşiniz daha önce Almanya ’ya yerleşmeden önce yapıldı ise bu durumda bu istisna geçerli hale gelir.
 • Çeşitli bedensel ve zihinsel hastalıkların yanı sıra ruhsal hastalıklar dil öğrenimine imkân tanımıyor ise bu durumda da yine doktor raporu ile belgelendirerek dil belgesinden muafiyet yaşayabilirsiniz. Okuryazar olmayanlar ya da ilerlemiş yaşı nedeni ile dil öğrenemeyecek olan kişiler de yine muafiyet tanınan kişiler arasında yer almaktadır.
 • Eğer Almanya ’da yaşayan eşiniz aynı zamanda Andorra, Avustralya ya da brezilya gibi bir ülkenin vatandaşı ise yine dil belgesi gerekmeyecektir. Yine el Salvador Honduras İsrail Japonya ABD gibi ülkeler için de bu istisnai haller geçerlidir.

Mağduriyet durumlarında özel uygulama:

 • Eğer eşiniz bir alman vatandaşı ya da çifte vatandaş ise ve siz de Almanya’da dil kurslarına gittiğiniz halde yeterli hale gelememiş iseniz, bir senelik sürenin sonunda mağduriyetlerin giderilmesi için özel uygulamalar gerekebilir. Bu nedenle alınan dil kursu belgelerinin ibraz edilmesi gerekecektir.
 • Normal şartlar altında yukarıda anılan belgeler ile başvurulması halinde başkaca bir belgeye gerek duyulmayacaktır. Fakat bazı durumlarda konsolosluk sizlerden belge talep etme hakkını saklı tutar.

Pasaport İadesi

Pasaport başvuruları sonrasında pasaportlar kargo ile tarafınıza iletilmektedir. Bunun yanında konsolosluğa giderek bizzat kendiniz de alabilirsiniz. Dış temsilciliklerde ise kendiniz almanız gerekecektir. Bunun yanında sizin adınıza yetkilendirilmiş kişiler de bu işlemleri yapmaya yetkili olabilir. Vize başvurunuzun sonuçlarını başkası yapacak ise ona vekâlet verdiğinize dair belgenin de hazır hale getirilmesi gerekir.