Alman Vatandaşlığı Başvuru

Alman Vatandaşlığının Doğumla Kazanılması

Almanya vatandaşlığı kazanabilmek için son yıllarda çeşitli değişikler meydana gelmiştir. Son yıllarda meydana gelen bu değişikliklerin bir sonucu olarak artık doğum ile Almanya vatandaşlığı kazanabilmek mümkün olabilmektedir. Doğum ile vatandaşlık kazanılması ile ilgili bilgi sahibi olmak için buraya bakabilirsiniz.

1. 1 Temmuz 1998 tarihi itibarı ile ebeveynlerinden herhangi birisi Alman vatandaşı olan çocuklar Almanya vatandaşlığı kazanabilmektedir. Eğer çocuk doğduğunda sadece baba alman vatandaşı ise bu durumda Almanya’da mukim yasalara göre babalığın kanıtlanması gerekir. Bu konuda yasal mevzuat Alman hükümlerine göre gerçekleştirilir. Doğru bir şekilde tespit yapılarak çocuk henüz 23 yaşına varmadan babalık ile ilgili gerekli beyatların verilmesi ve babalığın kanıtlanmasına gerek duyulur.

2. Eğer çocuk buluntu bir çocuk ile aksi bir durum ispat edilemediği müddetçe Alman vatandaşı sayılacaktır. 01.01.2005 tarihi itibarı ile geçerli olan bu durumun dışında aynı zamanda 01.05.2014 tarihi itibari ile gebelikte uyuşmazlık kanununun ilgili maddesinin 1. Fıkrası kapsamında değerlendirilen çocuklarda da aynı uygulama yapılır.

3. 01.01.2000 tarihi itibari ile Anne ve babası Alman olmayan çocuklar aşağıdaki hallerin gerçekleşmesi durumunda Alman vatandaşı sayılmaktadır.

 

Vatandaşlığa Alınma

Yurt İçinde İkamet Sahibi Olmadan Vatandaşlığa Alınma

Herhangi bir kişinin Alman vatandaşlığı hakkı kazanabilmesi için Almanya ’da sürekli olarak ikamet etmesi gerekir. Fakat bunun yanında Almanya Federal işler dairesinin takdirine bağlı olarak istisnalar olabilir. Almanya ’da yaşamadığı halde Alman vatandaşlığı kazanabilmesi için kişinin Alman menfaatine bir durumunun olması gerekir.

Aksi hale Alman vatandaşlığı mümkün değildir. Bunların dışında Almanya ’da yaşamayan kişilerin vatandaşlık kazanabilmeleri bu istisnai haller dışında oldukça zor bir durumdur. Eskiden alman vatandaşlığı olan kişilerin bu hususlarda daha avantajlı olduğu söylenebilir. Bu durum bu kişilerin çocukları için de geçerlidir. Kişinin vatandaşlığa alınmasında kamu yararının gözetilmesi için aşağıdaki hususlara dikkat edilir.

Geçim:
Geçim başlığında kişinin belirli bir geliri olması beklenir. Devletten herhangi bir yardım almadan geçinebileceğini ispat etmekle mükelleftir. Herhangi bir olumsuzluk durumunda ya da hastalık durumunda kişinin herhangi bir sıkıntı yaşamayacak olması da bu şartlar arasında yer alır. Yine bir aile gelirinin olması ya da malvarlığı bu kriterde önem taşır.

Yeterli Almanca Bilgisi

Almanya dil bilgisi seviyesi de kritik öneme sahip bir husustur. Bu koşulun sağlanabilmesi için Almanca dil sınavından en az B1 seviyesinden puan almak gerekir. Avrupa dilleri ortak çerçeve standartları kapsamında hem yazılı hem de sözlü olarak bu sertifikanın edinilmesi gerekir. Kişinin ana dili seviyesinde Almanca bilmesi gerekir.