Erasmus Vize İşlemleri

Değerli ziyaretçilerimiz, web sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Almanya Erasmus vizesi, öğrencilerin bulundukları ülkelerden daha farklı ülkelerde eğitim hayatlarını devam ettirmeleri için bir öğrenci değişimi sistemine katılmak için alınır. Bu yöntemle Almanya’da bir okula gitmeye hak kazanan öğrencilerin Almanya Erasmus vizesi almaları gerekmektedir. Bu sayfamızda Erasmus vizesine dair detaylı bilgiler yer almaktadır. Almanya Erasmus vize başvuruları konusunda müşteri hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Erasmus Vizesi Nedir?

Erasmus, yükseköğretim ve üniversite kurumlarının birbirleriyle yaptığı iş birliğini teşvik etmeye yönelten Avrupa Birliği programlarından bir tanesidir. Erasmus sayesinde yükseköğretim kurumları beraber ortak projeler üreterek, hayata geçirme imkanına sahip olur. Üniversiteler bu program dahilinde kısa sürelerle öğrenci ve personel değişimi yapmak için karşılıksız mali destek almaktadırlar. Almanya Erasmus programında amaç Avrupa’da yükseköğretim ve üniversitelerin kalitesini yükseltmek, farklı ülkelerde bulunan üniversitelerin kültürel ve bilimsel çalışmalarında iş birliği oluşturulmasını sağlamaktır.

Erasmus Ülkeleri Hangileridir?

Erasmus programıyla gidilebilecek ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kıbrıs, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Makedonya, Norveç, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan’dır. Yirmi yedi Avrupa Birliği üyesi ülke ve Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Avrupa Ekonomik Topluluğu içerisinde bulunan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve Avrupa Birliği’ne aday olan ülkeler içerisinde bulunan Türkiye Erasmus programı içerisinde olan ülkelerdir.

Almanya Erasmus Vizesi İçin Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

Almanya Erasmus vize başvurusu için Erasmus öğrencisi olmaya hak kazanmanızı takiben Türkiye’deki Almanya Konsolosluğu’na başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Almanya Erasmus vizesi veriliş tarihleri 7 ila 10 gün arasında değişebilmektedir. Erasmus programına başvurunun 5 ay önce yapılmış ve kabul edilmiş olması durumunda bu süre geçerli olacaktır.

Almanya Erasmus Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversiteler tarafından öğrencilerin seçilmesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programı Merkezi kriterleri çerçevesinde gerçekleşmektedir. Öğrencinin toplam not ortalaması değerlendirme kriterlerinde önemli bir ölçüdür. Başvuru işlemleri öğrenci tarafından Erasmus kapsamındaki yüksek öğrenim kurumuna gerçekleştirilir. Başvuru yapılacak olan üniversitenin Erasmus üniversite beyannamesinin bulunması gerekmektedir. Öğrencinin okuduğu üniversitenin ve gideceği üniversitenin Erasmus kapsamında olması kriterler arasında yer almaktadır. Her üniversitenin Erasmus başvuruları, seçimleri ve sınav tarihleri kendi takvimleri çerçevesinde belirlenir. Türkiye’deki yüksek öğrenim kurumları Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezinin kriterleri doğrultusunda öğrenci seçimi gerçekleştirir ve başvuruları bu doğrultuda kabul eder.

Erasmus Hibesi

Erasmus programından yararlanmaya hak kazanmış olan öğrencilere yurt dışındaki öğrenimleri süresince finansal destek sağlanmaktadır. Bu destek Erasmus hibesi olarak adlandırılmaktadır ve bir kredi statüsünde değildir. Erasmus hibesi için verilen ödemeler öğrencilerden geri talep edilmez. Öğrenciye verilen Erasmus hibesi yurt dışındaki konaklama ve benzeri tüm masraflarını karşılayacak yeterlilikte bir tutar değildir. Öğrenciler 1 yıllık akademik süre olan 3 ila 12 ay arasında, Erasmus programı kapsamı içerisinde Erasmus hibesine hak kazanırlar. Erasmus hibesi kontenjanından faydalanamayan öğrenciler, yurt dışında bulundukları süre boyunca tüm masraflarını kendileri karşılamaları koşuluyla hibesiz Erasmus programına başvuru gerçekleştirebilirler. Erasmus programı dahilinde öğrencilerin konaklayacağı yer okulun sorumluluğu altında değildir. Bununla beraber öğrenciler Avrupa Birliği ofislerinden konuya dair danışmanlık alabilirler.

Almanya Erasmus Programı İçin Sponsor Şart Mı?

Erasmus programı dahilinde Erasmus hibesi olan öğrencilerin sponsorlu şekilde seyahat etmesine ve sponsor evraklarını sunmalarına gerek yoktur. Erasmus haricinde bir eğitim programıyla Almanya’da eğitim alınacaksa, sponsor evraklarının sunulması gerekmektedir. Sponsorun birinci dereceden yakınınız olduğunu ve Almanya’da kalınacak olan süre içerisinde eğitim ve konaklama masraflarını karşılayacak finansal yeterlilikte olduğunu göstermeniz gerecektir. Erasmus programı dahilinde hibe alınmışsa, hibenin alındığına dair öğrencinin okuduğu üniversiteden alınacak yazı Almanya Konsolosluğuna verilecektir.

Almanya Staj Vizesi

Staj genel itibariyle daha tecrübesiz olan kişilerin meslekleri hakkında bilgi edinmek ya da meslek tecrübesi kazanmak için yaptığı bir iş biçimidir. Almanya’da staj yapmak isteyenler, staj süreleri 90 günü geçmeyecekse Schengen vizesi başvurusu yapabilirler. Vize başvurusu için istenen belgelerin asılları ve birer adet fotokopileri başvuru dosyasında sunulmalıdır. Almanya’da staj süreniz 90 günün üzerinde olacaksa, ulusal vize başvurusunda bulunmalısınız. Ulusal vize başvurularında talep edilen belgelerin asılları ve 2’şer adet fotokopileri istenmektedir.

Almanya Erasmus Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Erasmus sürelerini uzatmak isteyen öğrenciler Türkiye’de devam ettikleri okula bildirimde bulunmalıdır. Okulun onaylamasının ardından ilgili uzatmaya dair yeterli hibe bulunuyorsa uzatma işlemi gerçekleştirilecektir. Bu paralelde Erasmus biriminin yetkisi dahilinde Erasmus vizesi hibe alınmadan da uzatılabilir. Erasmus dönemini uzatmak isteyen öğrencilerin eğitim aldıkları okulu değiştirmeleri ise söz konusu olmamaktadır.

Almanya Erasmus Vizesi Süreleri

Almanya Erasmus programı dahilinde öğrenciler 3 ila 12 ay arasında öğrenci değişiminden yararlanabilirler. Bu sürenin uzatılması daha sonra Türkiye’de ve Almanya’daki resmi kurumlara başvurarak gerçekleştirilebilir. Sürenin resmi olarak uzatılmasından sonra öğrenciler vize uzatma başvurusunda da bulunabilir. Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenciler Almanya’daki Erasmus programlarından faydalanabilirler.