Almanya Konsolosluğu

Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Konsolosluğu, Almanya Cumhuriyetine seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturum izniyle kalan üçüncü ülkelerin vatandaşlarının Almanya’ya vize alma işlemleri hususunda hizmet sunan yetkili Almanya Cumhuriyeti temsilcilikleridir. Almanya Büyükelçiliği ve Almanya Konsolosluğu ayrıca Türkiye’de oturan Almanya vatandaşlarının konsolosluk işlerini yürütmekle de görevlidir.

Türkiye’de oturmakta olan Alman vatandaşlarının apostil (belge tasdiki), dirim belgesi, evlilik, vatandaşlık belgesi ve pasaport benzeri işlemleri Türkiye’de görev yapan Almanya Büyükelçiliği, Almanya Konsolosluğu ve Almanya Fahri Konsoloslukları tarafından yürütülmektedir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği

Almanya Büyükelçiliği, Ankara’da faaliyet yürütmektedir. Amacı Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve Almanya vatandaşlarının ihtiyacı olan desteği sağlamaktır. Alman vatandaşlarının resmi işlemlerinin yanında Almanya’ya seyahat etmek isteyenlerin vize işlemlerini de yürütmektedir. Almanya Federal Cumhuriyetine bağlı Ankara Büyükelçiliği dışında İstanbul Başkonsolosluğu, İzmir Başkonsolosluğu, Bodrum Fahri Konsolosluk, Antalya Konsolosluğu, Edirne Fahri Konsolosluk, Bursa Fahri Konsolosluk, Gaziantep Fahri Konsolosluk, Trabzon Fahri Konsolosluk, Kayseri Fahri Konsolosluk birimleri yer alır.

Almanya Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla kısa süreli vize başvuruları (bazı istisnai durumlar dışında) Almanya Konsoloslukları ve Almanya Büyükelçiliğinin yetkilendirdiği vize hizmet merkezleri tarafından yürütülmektedir. Almanya Konsolosluklarının yetki verdiği hizmet merkezleri üzerinden Almanya Ticari Vize, Almanya Aile Ziyareti Vizesi, Almanya Turistik Vize ve Almanya Transit Vize başvuruları gerçekleştirilebilmektedir. Uzun süreli vize başvuruları, oturum talepleri gibi başvurular Almanya Konsolosluğu’na ya da Almanya Büyükelçiliğine, başvuru sahibi tarafından şahsen gerçekleştirilmektedir. Almanya vize başvuruları aracı kurumlara yapılmaktadır. Ancak, değerlendirmeler ve onaylarda tam yetkili merci Almanya Ankara Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Almanya’nın Ankara’da yer alan Büyükelçiliğinin görev bölgesi kapsamında yer alan iller aşağıdaki gibidir:

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak

Almanya Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Almanya Federal Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçiliği için çalışma saatleri Pazartesi ile Cuma günleri arasında 09.00 – 16.00’dır. Hafta sonları ve bu saatler dışında hafta için günlerde Büyükelçilik kapalıdır.

Vize konsolosluğunun çalışma saatleri ise Pazartesi – Cuma günleri arası 09.00 ile 12.00’dır. Hafta sonu vize konsolosluğu çalışmamaktadır. Hafta içi günlerde de öğleden sonraları hizmet sunulmamaktadır.

Almanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Hizmetleri

  1. Pasaport ve kimlik hizmeti: Almanya Federal Cumhuriyeti’nin kimliğine veya pasaportuna sahip olanlar, bu belgelerinin yenilenmesi durumlarında (süresinin dolması, hasar görmesi, kaybolması vb.) Almanya Konsolosluğunun Ankara’daki ilgili birimine başvurarak bu işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  2. Adli sicil kaydı temin hizmeti: Almanya’dan alınmak istenen adli sicil kayıtları 14 yaşını doldurmuş olan herkese başvurmaları halinde temin edilmektedir. Başvuru sahipleri eğer isterlerse kendileri tarafından yetkilendirilmiş olan bir temsilci vasıtasıyla da adli sicil kaydı başvurusu yapabilirler.
  3. Gümrük mevzuatı hakkında bilgilendirme hizmeti: Türkiye üstünden Almanya’ya götürmeyi düşündüğünüz gümrük mevzuatı alanına giren (evcil hayvanlar, 10 bin Euro üstü nakit para vb.) unsurlara dair bilgi edinebilir, ülke girişleri ve çıkışlarında ihtiyaç duyacağınız evrakların talebini gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Tasdik işlemleri hizmeti: Almanya Ankara Büyükelçiliği tarafından aslına uygun olarak tasdik edilmesi gereken fotokopiler, babalık tanıma senetleri, imzalarınız, onay ve velayet beyanları benzeri evraklar tasdik edilebilmektedir.
  5. Adres tespiti hizmeti: Haklı gerekçelerin bulunması ve farklı yollarla adresin tespit edilemediğinin ispatlanması durumunda, Türkiye’de ikamet eden Alman vatandaşlarının adreslerinin bulunmasına dair çalışmalar da Almanya Ankara Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilebilir.
  6. Emeklilik işlemleri hizmeti: Türkiye’de çalışılan sürelerin Almanya’daki emeklilik hesaplarına aktarımı, emekli maaşının Türkiye’den alınabilmesi benzeri işlemler için Almanya Ankara Büyükelçiliği hizmet sunmaktadır.
  7. Vatandaşlık hizmetleri: Alman vatandaşlığına hak kazanmaya dair tüm süreçler ve şartlar hakkında bilgi edinme hizmetleri de Almanya Ankara Büyükelçiliğinde yapılabilir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Bulvarı No:114, Kavaklıdere Çankaya/Ankara, Posta Kodu: 06680

Posta Adresi: Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Posta Kutusu: 54 Çankaya/Ankara/Türkiye Posta Kodu: 06552

Telefon: +90 312 455 51 00

Dikkat! Büyükelçilik hatları yoğun olduğu için telefon aramalarında uzun bekleme süreleriyle karşılaşabilirsiniz.

Cep Telefonu: +90 532 787 40 96

Uyarı! Cep telefonu sadece acil durumlar için kullanılmaktadır. Bu numaradan vizeler hakkında bilgi verilmemektedir.

Faks: +90 312 455 53 37

Yönetici: Büyükelçi Martin Erdmann

Almanya Temsilciliklerinin Hazırladığı Avukat Listeleri

Hukuki destek talebinizin olması durumunda Almanya Temsilciliklerinin hazırladığı Avukat listesinden destek alabilirsiniz.

Ankara bölgesi avukat listesi için tıklayınız.

İstanbul bölgesi avukat listesi için tıklayınız.

İzmir bölgesi avukat listesi için tıklayınız.

Antalya bölgesi avukat listesi için tıklayınız.

Almanya Temsilciliklerinin Hazırladığı Doktor Listeleri

Tıbbi destek talebinizin olması durumunda Almanya Temsilciliklerinin hazırladığı doktor listesinden destek alabilirsiniz.

Ankara bölgesi doktor listesi için tıklayınız.

İstanbul bölgesi doktor listesi için tıklayınız.

İzmir bölgesi doktor listesi için tıklayınız.

Antalya bölgesi doktor listesi için tıklayınız.

Almanya Temsilciliklerinin Hazırladığı Tercüman Listeleri

Tercüman desteği talebinizin olması durumunda Almanya Temsilciliklerinin hazırladığı tercüman listesinden çeviri ihtiyaçlarınız için destek alabilirsiniz. Hem Almanca hem de Türkçe dillerine hakim olan tercümanlar listede yer almaktadır.

Ankara bölgesi tercüman listesi için tıklayınız

İzmir bölgesi tercüman listesi için tıklayınız

Antalya bölgesi tercüman listesi için tıklayınız

Yaşadığınız olası sorunlar da sizin adınıza arabuluculuk görevi üstlenebilecek firmalar için hazırlanan listeye de burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Almanya Ankara Büyükelçiliği 2021 Yılı Resmi Tatil Günleri

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliği aşağıdaki tarihlerde hizmet sunmayacaktır. Başvuru işlemleri aşamasında bu tarihlere göre plan yapmanız tavsiye edilmektedir.

01 Ocak 2021 - Yılbaşı

19 Nisan 2021 – Paskalya Cuması

22 Nisan 2021 - Paskalya Pazartesisi

01 Mayıs 2021 - Emek ve Dayanışma Günü

30 Mayıs 2021 - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

04 Haziran 2021 - Ramazan Bayramı

10 Haziran 2021 - Küçük Paskalya

11 Ağustos 2021 - Kurban Bayramı

03 Ekim 2021 - Alman Milli Günü

29 Ekim 2021 - Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık 2021 – Noel Arifesi

25 Aralık 2021 – 1. Noel Bayramı Günü

26 Aralık 2021-  2. Noel Bayramı Günü

31 Aralık 2021 – Yılbaşı

Almanya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti ve AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının Almanya’ya seyahat edebilmeleri için vize almaları zorunludur. Almanya’da kalınacak olan süreye göre iki farklı vize türü bulunmaktadır. Bunlar:

  • Schengen Vizesi

C tipi vize olarak geçmektedir. 90 günden daha kısa süreli seyahatlerde bu vize alınmaktadır. Örneğin, aile ziyaretleri, turistik amaçlı ziyaretler, iş seyahatleri vb.

  • Ulusal Vize

Uzun süreli vize çeşididir ve D tipi vize olarak da adlandırılmaktadır. 90 günden daha uzun süre Almanya’da kalmak isteyenlerin alacağı vizedir. Örneğin, öğrenim, aile birleşimi, çalışma izni vb.

Vize başvuru işlemleri için öncelikle randevu alınmalıdır. Başvuru sahibinin verilen randevu saatinde istenen evrakları hazırlamış, gerekli olan harçları ödemiş olarak hazır olması gerekmektedir.

Almanya Schengen Vizesi

180 gün içerisinde, 90 günden fazla kalmamak koşulu ile Almanya’ya veya Schengen Ülkelerine yapmak istediğiniz seyahatlerde Almanya Schengen vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Hedef ülkenizin Almanya olması halinde, Almanya Federal Cumhuriyeti temsilcilikleri vize başvurularınızda yetkilidir. Almanya Schengen Vizesi başvurularınızı planladığınız tarihten en geç 25 gün, en erken 3 ay öncesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Şahsen başvurma zorunluluğundan muafiyet: Son 59 ay içerisinde, Schengen Vizesi başvurusunda bulunmuş olanlar, yeni başvuru yapacaklarında şahsen başvurma zorunluluğundan muaftır. Bu kişiler diledikleri kişiye verecekleri vekalet ile başvurularınızı gerçekleştirebilirler.

Almanya Ulusal Vizesi

Ulusal Vize, uzun süreli kalış gerektiren durumlarda başvurulması gereken vize türüdür. Genellikle 90 gün, bazı durumlarda ise 1 yıllık süre için verilmektedir. Almanya Ulusal Vizesi ile ülkeye giriş yapıldığında, yasal ikamet statüsü ( Oturma İzni) alınması gerekmektedir. Almanya’da uzun süreli kalmanız gerektiğini durumlar vakit kaybetmeden başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektir. Başvurunuzun sonuçlanması birkaç ay sürebilir.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

Almanya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova illerini kapsamaktadır. Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu ve Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu, İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı çalışan dış temsilciliklerdir.

Almanya vize ücretleri 2021 listesi için ilgili bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Başkonsolos: Michael Reiffenstuel

Adres: Inönü Caddesi 10, 34437 Gümüşsuyu / İstanbul

Pasaport / Hukuk ve Konsolosluk İşlemleri İçin:

Telefon : +90 212 334 61 60  / +90 212 334 61 61

Faks : +90 212 292 95 01

Almanya Konsolosluğu Vize Bölümü İçin:

Telefon : +90 212 334 61 67

Faks : +90 212 245 26 24

Mesai saatlerinin dışında gerçekleşen Acil Durumlarda aşağıdaki telefon numaralarından başkonsolosluk görevlilerine ulaşabilirsiniz. Bu numaralardan vize ya da pasaport konularında bilgi verilmediğini hatırlamak isteriz.

Telefon : +90 530 066 17 38 ( Almanca )

Telefon : +90 212 334 61 00

Faks  : +90 212 249 99 20

Almanya Başkonsolosluğu Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Pazartesi'den - Perşembe'ye : 09.00 - 15.00 Arası

Cuma günü : 09.00 - 13.00 arası

Cumartesi - Pazar : Kapalı

Pasaport, Hukuk ve Diğer Konsolosluk Bölümleri:

Pazartesi'den - Perşembe'ye : 09.00 - 13.00 Arası

Cuma,Cumartesi, Pazar : Kapalı

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Pasaport Bölümüne başvuracak olanların online randevu almaları gerekmektedir.  Online randevu ile alabileceğiniz hizmetler aşağıdaki gibidir.

• Pasaport ve Kimlik Başvuruları

• Soyadı Beyanı

• Evlenme Ehliyet Belgesi

• Belge Tasdik İşlemleri

Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Almanya İzmir Başkonsolosluğunun görev alanı Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illerini kapsamaktadır. 

İzmir Almanya vize randevu, parmak izi işlemleri, vize değerlendirme süresi ve 2021 yılı güncel vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi için ilgili bağlantıyı ziyaret ediniz.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Dr. Rainer LASSIG / Başkonsolos

Adres: Korutürk Mahallesi Havuzbaşı Sokak 1 Balçova / İZMİR

Telefon : +90 232 488 88 88

Telefon : +90 232 488 88 60 (Pasaport Bölümü)

Telefon : +90 532 283 36 34 ( Almanca)

Faks : +90 232 463 95 53 /  +49 30 5000 67080

Faks : +90 232 463 79 90 (Vize Bölümü)

Faks : +90 232 465 03 31 (Pasaport Bölümü)

Mesai saatlerinin dışında gerçekleşen Acil Durumlarda aşağıdaki telefon numarasından başkonsolosluk görevlilerine ulaşabilirsiniz. Bu numaradan vize ya da pasaport konularında bilgi verilmediğini hatırlamak isteriz.

Almanya Konsolosluğu İzmir Vize Bölümü Çalışma Saatleri

Pazartesi, Salı, Perşembe 08.00 - 16.30 Arası

Çarşamba ve Cuma 08.00 - 13.30 arası

Cumartesi ve Pazar : Kapalı

Pasaport teslim: Pazartesi - Cuma 13.00

Almanya İzmir Başkonsolosluğu Pasaport Bölümüne başvuracak olanların online randevu almaları gerekmektedir.  Online randevu ile alabileceğiniz hizmetler aşağıdaki gibidir.

• Pasaport ve Kimlik Başvuruları

• Soyadı Beyanı

• Evlenme Ehliyet Belgesi

• Belge Tasdik İşlemleri

Almanya Antalya Konsolosluğu

İzmir Başkonsolosluğuna bağlı olarak çalışan Antalya Konsolosluğunun görev alanı Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsamaktadır. Pasaport bölümü bulunmakta fakat vize bölümü bulunmamaktadır. Almanya vizesi Antalya başvuruları ve oturum izinlerine ilişkin başvuruların değerlendirilmesi Almanya Başkonsolosluğu İzmir'e aittir. Vize başvurunuzu EAGVS Almanya Antalya vize başvuru merkezine yapabilirsiniz, randevunuz EAGVS Antalya Schengen vize danışmanı tarafından alınacaktır.

Almanya Antalya Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Wolfgang Wessel/ Konsolos

Adres  : Çağlayan Mah. Barınaklar Bulv. No: 54, 07235  / Antalya

Telefon : +90-242-31411 01/02

Faks : +90-242-321 69 14

Faks : +49-30-5000-67268

Mesai saatlerinin dışında gerçekleşen Acil Durumlarda aşağıdaki telefon numarasından konsolosluk görevlilerine ulaşabilirsiniz. Bu numaradan vize ya da pasaport konularında bilgi verilmediğini hatırlamak isteriz.

Telefon : +90 532 283 36 33 ( Türkçe )

Telefon : +90-532 283 36 34 ( Almanya )

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cuma: 09.00 - 12.00

Perşembe: 14.00 - 16.30

Cumartesi ve Pazar : Kapalı

Almanya Antalya Konsolosluğu Hizmetleri

Almanya Antalya Konsolosluğu'nda vize başvuru hizmeti verilmemektedir. Antalya'dan yapılan başvuruların değerlendirilmesi Almanya Konsolosluğu İzmir'e aittir. Almanya Antalya  Konsolosluğu pasaport Bölümüne başvuracak olanların online randevu almaları gerekmektedir.  Online randevu ile alabileceğiniz hizmetler aşağıdaki gibidir.

• Pasaport ve Kimlik Başvuruları

• Soyadı Beyanı

• Evlenme Ehliyet Belgesi

• Belge Tasdik İşlemleri

Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu

Osmangazi ilçesinde bulunan Almanya Bursa Fahri Konsolosluğunun görev alanı Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Eskişehir illerini kapsamaktadır. İstanbul Alman Başkonsolosluğuna bağlı görev yapan Bursa Fahri Konsolosluğu, Almanya vize başvurusu kabul edememektedir.

Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Sibel Cura ÖLÇÜOĞLU  /  Fahri Konsolos

Adres     : Bağlarbaşı Mah. 1. Sedir Sok. No: 10, Evke ONYX İş Merkezi Kat. 4 Daire: 27, Osmangazi / Bursa

Telefon   : +90 224 222 20 97

Telefon   : + 90 224 221 00 99

Faks       : +90 224 244 61 99

Faks       : +90 224 222 35 97

Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma   : 10:00 – 13:00

Cumartesi  - Pazar : Kapalı

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya Bursa Fahri Konsolosluğu Noter Hizmetleri

Almanya Fahri Konsolosluğunda alabileceğiniz noter hizmetleri aşağıdadır.

• Fotokopi Tasdik : Almanya’da ihtiyaç duyduğunuz, aslına uygun fotokopi tasdik işlemlerini Alman fahri konsolosluklarında yaptırabilirsiniz. Bu işlem için belgenin aslı, ihtiyaç duyulan adete fotokopisi, kimlik belgesi, işlem harcı ile birlikte fahri konsolosluğa başvurmanız gerekir.

• İmza Tasdik : Alman kurumlarınca talep edilmesi ya da Almanya’da ihtiyaç duymanız halinde (Gayrimenkul işlemleri dışında) imzanızın tasdik edilmesi işlemlerini yaptırabilirsiniz. İmza tasdik başvurusu  şahsen yapılmalıdır.

• Yaşam Belgesi : Emeklilik durumunda tarafınızdan istenen yaşam belgesini, istisnai durumlarda fahri konsolosluklar aracılığı ile edinebilirsiniz.

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu

Almanya İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı görev yapan Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu illerde ikamet eden kişilerin Almanya Vize Başvuruları,  İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir.

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Dr. Ercan Dursunoğlu  /  Fahri Konsolos

Adres : Balıkpazarı Caddesi Of Sitesi, C- Blok Daire 2, 22020 Kaleiçi / Merkez / Edirne

Telefon : +90 284 213 55 63

Faks : 90 284 224 52 85

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Edirne Fahri Konsolosluğu aşağıdaki saatlerde hizmet vermektedir.

Pazartesi - Cuma    : 11:00 – 18:00

Cumartesi  - Pazar : Kapalı

Almanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu 2021 Tatil Günleri

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu 2021 yılı içinde aşağıdaki günlerde kapalı olacaktır. Hizmet taleplerinizi bu sürelere göre planlamanızı tavsiye ederiz.

1 Ocak  Pazartesi             Yeni Yıl

30 Mart                Cuma    Paskalya Cuması

2 Nisan Pazartesi             Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs Salı         Emek ve Dayanışma Günü

10 Mayıs              Perşembe          Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi

21 Mayıs              Pazartesi             Küçük Paskalya

15 Haziran           Cuma    Ramazan Bayramı

21 Ağustos         Salı         Kurban Bayramı

3 Ekim   Çarşamba           Alman Milli Günü

29 Ekim Pazartesi             Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık              Pazartesi             Noel Arifesi

25 Aralık              Salı         1. Noel Bayramı Günü

26 Aralık              Çarşamba           2. Noel Bayramı Günü

31 Aralık              Pazartesi             Yılbaşı

Almanya Edirne Fahri Konsolosluğu Noter Hizmetleri

Almanya Fahri Konsolosluğunda alabileceğiniz noter hizmetleri aşağıdadır.

• Fotokopi Tasdik : Almanya’da ihtiyaç duyduğunuz, aslına uygun fotokopi tasdik işlemlerini Almanya  Edirne Fahri  Konsolosluğunda yaptırabilirsiniz. Bu işlem için belgenin aslı, ihtiyaç duyulan adette fotokopisi, kimlik belgesi, işlem harcı ile birlikte fahri konsolosluğa başvurmanız gerekir.

• İmza Tasdik : Alman kurumlarınca talep edilmesi ya da Almanya’da ihtiyaç duymanız halinde (Gayrimenkul işlemleri dışında) imzanızın tasdik edilmesi işlemlerini yaptırabilirsiniz. İmza tasdik başvurusu  şahsen yapılmalıdır.

• Yaşam Belgesi : Emeklilik durumunda tarafınızdan istenen yaşam belgesini, istisnai durumlarda fahri konsolosluklar aracılığı ile edinebilirsiniz.

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu

Kayseri fahri konsolosluğunun görev alanı Aksaray, Kayseri, Malatya, Niğde, Nevşehir, Sivas, Tokat ve Yozgat illerini kapsamaktadır. Fahri Konsolosluk statüsü nedeniyle vize başvurularını kabul edememekte, danışmanlık ve belirli noterlik hizmetlerini vermektedir. Almanya Ankara Büyükelçiliğine bağlı görev yapmaktadır.

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Çağlar SOYSARAÇ /  Fahri Konsolos

Adres : Organize Sanayi Bölgesi, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No: 270, İnecik / Melikgazi / KAYSERİ

Telefon : + 90 352 321 34 74

Faks : +90 352 321 34 84

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma : 10:00 – 17:00

Cumartesi  - Pazar : Kapalı

Almanya Kayseri Vize Danışmanlık

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu 2021 Tatil Günleri

Kayseri Fahri Konsolosluğu 2021 yılı tatil takvimi aşağıdadır. Tatil günlerini incelemenizi, danışmanlık taleplerini bu takvime göre planlamanızı tavsiye ederiz.

1 Ocak Pazartesi Yeni Yıl

30 Mart Cuma Paskalya Cuması

2 Nisan Pazartesi Paskalya Pazartesisi

1 Mayıs Salı Emek ve Dayanışma Günü

10 Mayıs Perşembe Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi

21 Mayıs Pazartesi Küçük Paskalya

15 Haziran Cuma Ramazan Bayramı

21 Ağustos Salı Kurban Bayramı

3 Ekim Çarşamba Alman Milli Günü

29 Ekim Pazartesi Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık Pazartesi Noel Arifesi

25 Aralık Salı 1. Noel Bayramı Günü

26 Aralık Çarşamba 2. Noel Bayramı Günü

31 Aralık Pazartesi Yılbaşı

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğu Noter Hizmetleri

Almanya Kayseri Fahri Konsolosluğunda alabileceğiniz noter hizmetleri aşağıdadır.

• Fotokopi Tasdik : Almanya’da ihtiyaç duyduğunuz, aslına uygun fotokopi tasdik işlemlerini Almanya  Edirne Fahri  Konsolosluğunda yaptırabilirsiniz. Bu işlem için belgenin aslı, ihtiyaç duyulan adette fotokopisi, kimlik belgesi, işlem harcı ile birlikte Kayseri Fahri Konsolosluğuna başvurmanız gerekilir.

• İmza Tasdik : Alman kurumlarınca talep edilmesi ya da Almanya’da ihtiyaç duymanız halinde (Gayrimenkul işlemleri dışında) imzanızın tasdik edilmesi işlemlerini fahri konsolosluklarda yaptırabilirsiniz. İmza tasdik başvurusu şahsen yapılmalıdır.

• Yaşam Belgesi : Emeklilik durumunda tarafınızdan istenen yaşam belgesini, istisnai durumlarda fahri konsolosluklar aracılığı ile edinebilirsiniz.

Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu

Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu Hakkında Bilgiler

Alman vatandaşlarının yoğun olarak ikamet ettiği Muğla'nın Bodrum ilçesinde Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Vize başvurusu kabul etmeyen Bodrum Fahri Konsolosluğunun iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Muğla bölgesinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını Almanya İzmir Başkolosluğuna yapmaları gerekmektedir.

Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Gülay Kaman-Kaplan / Fahri Konsolos

Adres : Kanuni Sultan Süleyman Caddesi No. 15,48400 Bitez-Bodrum-Muğla

Telefon : +90 252 363 92 85

Telefon : +90 252 363 82 87

Faks : +90 252 363 86 94

Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma : 09:00 - 18:00

Cuma ve Pazar    : Kapalı

Almanya Vize Başvurusu için Gerekenler

Almanya Bodrum Fahri Konsolosluğu Noter Hizmetleri

Almanya’da ihtiyaç duyduğunuz belge kopyaları için, Almanya Fahri Konsolosluğunda fotokopi tasdiki yaptırabilirsiniz. Bu işlem için belgenin aslı, ihtiyacınız kadar fotokopi, işlem harcı ve kimlik belgeniz hazır bulundurulmalıdır.

İmza tasdik işlemi, Almanya Fahri Konsoloslukları tarafından verilen noter hizmetlerindendir. Gayrimenkul işlemleri haricinde, Almanya’da ihtiyaç duyduğunuz imza tasdik işlemlerinizi fahri konsolosluklarda yaptırabilirsiniz.

Türkiye’de yaşayan Alman vatandaşları, emeklilik gerekçesiyle ihtiyaç duydukları yaşam belgesini resmi Türk makamlardan alabilecekleri gibi, istisnai durumlarda Almanya Fahri Konsoloslukları aracılığı ile, şahsen başvurarak gerekli belgenin düzenlenmesini talep edebilirler.

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu

Almanya Ankara Büyükelçiliğine bağlı gören yapan Trabzon Fahri Konsolosluğunun görev alanı Trabzon, Artvin, Bayburt, Rize, Erzincan, Gümüşhane ve Giresun illerini kapsamaktadır. Vize başvurusu kabul edememektedir.

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Yönetici : Dr. İhsan ALİOĞLU /  Fahri Konsolos

Adres : Gazipasa Caddesi, Saruhan İşhanı Kat 1 Merkez /  Trabzon

Telefon : + 90 462 323 08 24

Faks : +90 462 323 28 27

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma    : 09:00 – 17:00

Cumartesi  - Pazar : Kapalı

Trabzon Vize Merkezi

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğu Noter Hizmetleri

Almanya Trabzon Fahri Konsolosluğunda alabileceğiniz noter hizmetleri aşağıdadır.

• Fotokopi Tasdik : Almanya’da ihtiyaç duyduğunuz, aslına uygun fotokopi tasdik işlemlerini fahri konsolosluklar aracılığı  ile yaptırabilirsiniz. Bu işlem için belgenin aslı, ihtiyaç duyulan adette fotokopisi, kimlik belgesi, işlem harcı ile birlikte Kayseri Fahri Konsolosluğuna başvurmanız gerekilir.

• İmza Tasdik : Alman kurumlarınca talep edilmesi ya da Almanya’da ihtiyaç duymanız halinde (Gayrimenkul işlemleri dışında) imzanızın tasdik edilmesi işlemlerini fahri konsolosluklarda yaptırabilirsiniz. İmza tasdik başvurusu şahsen yapılmalıdır.

• Yaşam Belgesi : Emeklilik durumunda tarafınızdan istenen yaşam belgesini, istisnai durumlarda fahri konsolosluklar aracılığı ile edinebilirsiniz.

Almanya Konsoloslukları 2021 Yılı Resmi Tatil Günleri

Almanya'ya ait dış temsilciliklerin listesi ve 2021 yılı resmi tatil günleri aşağıda sizler için listelenmiştir. 2021 yılı içerisinde aşağıda belirtilen özel gün ve haftalar içerisinde Almanya Konsoloslukları ve Almanya Vize başvuru merkezleri kapalı olacaktır. Güncel tatil günleri içerisinde Almanya Konsoloslukları hizmet vermeyeceği için gerçekleşecek olan vize başvuruları ortalama sürenin üzerinde sonuç verebilmektedir. Seyahat planlamanızı yaparken resmi tatil günlerini dikkate almanızı tavsiye etmekteyiz.

Almanya Konsoloslukları

Almanya Ankara Büyükelçiliği

Almanya İstanbul Başkonsolosluğu

Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Almanya Antalya Konsolosluğu

Yukarıda belirtilmiş olan konsolosluklar haricinde Fahri konsolosluklar hakkında bilgi almak için Konsolosluk sayfalarımız inceleyebilirsiniz.

2021 Yılı Resmi Tatil Günler

1 Ocak Cuma Yeni Yıl

12 Nisan Pazartesi Paskalya

23 Nisan Cuma Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

13 Mayıs Perşembe Ramazan Bayramı (1. Gün)

14 Mayıs Cuma Ramazan Bayramı (2.Gün)

1 Haziran Salı Küçük Paskalya

21 Temmuz Çarşamba  Kurban Bayramı (1.Gün)

22 Temmuz Perşembe  Kurban Bayramı (2.Gün)

23 Temmuz Cuma Kurban Bayramı (3.Gün)

29 Ekim Cuma Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık Cuma Noel Bayramı Arifesi

31 Aralık Cuma Yılbaşı