Almanya Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz Almanya Vizesi bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz,

Bu bölümde Almanya’ya vize başvurusu yapacak olan kişilere kolay bir vize süreci sağlayabilmek amaçlanmıştır. Sayfamız içerisinde Federal Almanya Cumhuriyeti’nin Türkiye temsilcilikleri aracılığıyla bildirilen vize sürecine dair bilgiler bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Almanya’ya gerçekleştirecekleri tüm seyahatlerde Almanya vizesine başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Daha kolay vize başvurusu yapabilmek için vize hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Almanya seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin pasaportlarında daha önceden alınmış çok girişli ve geçerli Schengen vizelerinin olması durumunda, Almanya’ya girişi için gerekli Schengen vizesine başvurmalarına gerek yoktur.

Almanya Schengen Bölgesi ülkelerinden bir tanesidir. Schengen ülkesi olması sebebiyle Almanya vizesi almış olan kişilerin seyahatlerine Almanya’dan başlamaları koşuluyla diğer Schengen ülkelerine aynı vizeyle gitmeleri mümkündür. Almanya’ya seyahat etmeyi planlayanların ziyaretlerinin 90 güne kadar olması halinde Almanya Schengen vizesi, 90 günün üzerindeki seyahatlerde ise Almanya Ulusal Vizesi almaları gerekmektedir.

Hususi pasaportlu (Yeşil), Hizmet pasaportlu (Gri) ve Diplomatik Pasaporta (Siyah ve Kırmızı) sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 günde 90 günü aşmayacak olan seyahatleri Almanya vizesi başvurusundan muaftır.

Uzun süreli (oturum izni, çalışma izni, aile birleşimi vb.) olarak Almanya’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya Ulusal vizesine başvurmaları gerekmektedir.

ALMANYA VİZE TÜRLERİ

Vize uygulamaları ülkelerin göçmenlik politikalarıyla direkt olarak ilişkilidir. Almanya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlar için seyahatin hangi amaçla gerçekleştirileceği paralelinde farklı vize türleri bulunmaktadır. Almanya vizesi, gerçekleştirilecek olan seyahatin süresine göre sınıflandırılır. Almanya Konsolosluğu tarafından uygulanan vize türleri uzun ve kısa dönemli olarak isimlendirilmektedir. Her vize türünde farklı prosedürler bulunmaktadır.

Uzun dönemli vize, seyahat edecek olan kişinin 90 günü aşacak bir seyahat yapmayı istemesi durumunda verilen vizedir. Bu vize 90 günün üzerinde Almanya’da kalmak üzere; çalışmak, staj yapmak, eğitim, aile birleşimi ya da buna benzer amaçlar için alınmaktadır. Uzun dönem Almanya vizesi kişiye oturum hakkı sağlamaktadır.

Kısa dönemli vize ise 90 günü aşmayacak şekilde ticari, turistik, aile ziyareti, fuar ziyareti, kültürel etkinlik, spor etkinliği benzeri amaçlarla gerçekleştirilecek olan ziyaretlerde verilmektedir. Kısa dönemli vize Schengen vizesi olarak da isimlendirilmektedir. Bir Schengen ülkesi olan Almanya’ya vize alınması halinde tüm Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür. Schengen vizesine sahip olan kişiler Almanya’da çalışma ya da oturma izni hakkını elde etmezler. Kısa süreli vize başvuru işlemleri direkt olarak konsolosluklara yapılmaz, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumlar tarafından gerçekleştirilir. Vize değerlendirme merci ise sadece Almanya Konsolosluklarıdır.

ALMANYA SCHENGEN VİZESİ (90 GÜNÜ GEÇMEYEN SEYAHATLER)

Schengen ülkelerinden birisi olan Almanya’ya 90 günden daha kısa süreli seyahat etmek isteyen kişiler Almanya Schengen Vizesi başvurusu yapmalıdır. Schengen vizesi ile aşağıda yer alan seyahatlere vize alınabilir:

 • Almanya Turistik Vizesi,
 • Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyaretleri Vizeleri,
 • Almanya Ticari, İş ve Fuar Ziyaretleri Vizeleri,
 • Almanya Kültürel, Sportif Faaliyetler ve Konferansa Katılım Vizeleri,
 • Almanya Transit Vizesi,
 • Almanya Kısa Süreli Öğrenim ve Staj Vizeleri

ALMANYA SCHENGEN VİZESİ (90 GÜNÜ GEÇEN SEYAHATLER)

Ulusal Almanya vizesi; 90 günü aşacak şekilde Almanya’da konaklama ve/veya ikamet için alınan D vizesidir. Ulusal Almanya vizesi ile aşağıda yer alan seyahatlere vize alınabilir:

 • Almanya’da Çalışmak
 • Almanya`da Au Pair
 • Almanya’da İş Kurma
 • Araştırmacılar ve Bilim İnsanları
 • Almanya Aile Birleşimi
 • Almanya İş Arama Vizesi
 • Almanya’da Staj Yapmak
 • 90 günden uzun süreli Almanya’da Almanca Öğrenimi, Yoğunlaştırılmış Dil Kursu
 • Almanya’da Evlenmek
 • Almanya Erasmus Vizesi
 • Almanya’da Gönüllü Sosyal Hizmetler
 • İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi
 • Burssuz/Burslu Üniversite Öğrencileri

Almanya vize işlemlerinden uzun süreli olanlar direkt olarak Konsolosluğa yapılırken, 2021 yılından itibaren bazı ulusal vize türlerinde aracı başvuru merkezleri de kullanılabilecektir. Başvurunun nereye yapılması gerektiği randevu aşamasında ortaya çıkmaktadır.

ALMANYA VİZE RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Almanya vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle vize randevusu almaları gerekmektedir. Almanya vize randevuları konsolosluğu yapılacak olan başvurular ve vize merkezleri üzerinden alınacak randevular şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Almanya’ya seyahatlerin yoğun yapıldığı sömestr, bayram, yaz tatili gibi zamanlarda vize randevuları ileri tarihlere verilebilmektedir. Bu nedenle vize randevuları planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay ve en fazla 3 ay önce alınmalıdır.

Almanya vize başvurusu gerçekleştirmek için alınan randevular kişiye özeldir. Belirtilmiş olan gün ve saat için geçerli olup, verilen randevu günü ve saatinde vize başvuru merkezinde olmayan kişilerin Almanya vizesi alabilmek için yeni bir randevu oluşturması gerekecektir.

Oluşturulacak olan randevu başvuru sahibinin seyahat tarihi doğrultusunda en müsait gün ve saate verilecektir. Alınan randevu vize başvuru sahibi tarafından teyit edildikten sonra ilgili vize başvuru merkezinde, Almanya vize sorumlusu tarafından sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

Almanya vize başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de başvuru merkezi seçimidir. İkamet ettiğiniz yere bağlı olan konsolosluk bölgesinde bulunan bir başvuru merkezine müracaat gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Almanya vizesi randevu günü başvuru merkezine randevu kağıdı ibrazı yapılmalıdır. Randevu onayının ibraz edilmemesi durumunda başvurunuz alınmayacaktır. Başvuru evrakları tam ve doğru olmalıdır. Eksik ya da hatalı evrakla gerçekleştirilen başvurularda sorunlar meydana gelmektedir. Başvuru işlemi eksik evrak ile kabul edilse de vizeniz reddedilecektir. Hatalı evraklarla yapılan başvurular ise geri çevrilebilir.

Vize başvurunuz için gerekli olan belgeleri ofislerimize posta yoluyla ya da şahsen ulaştırmanız durumunda, belgelerinizin eksik olup olmadığı, uygunlu ve doğruluğu müşteri temsilcilerimiz tarafından kontrol edilecektir. Başvuru dosyanızda eksik ya da hatalı belgelerin olması durumunda sizi bilgilendirerek başvuru sürecinizin eksiksiz bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyoruz. Almanya vize başvuru işlemlerinizi aşağıda yer alan hususları kontrol ederek ilerletmenizi öneririz.

 • Geçerli ya da eski pasaportunuzda başvuru tarihinizden 5 yıl öncesine kadar herhangi bir Schengen ülkesine vize almış olmanız halinde ve VIS notu pasaportunuzda yer alıyorsa biyometrik verilerinizi beyan etmeniz gerekli değildir. Bu durumda Türkiye’de hangi şehirde ikamet ediyorsanız, o şehrin yetkili konsolosluğundan başvuru işlemlerinizi gerçekleştirmek üzere evraklarınızı müşteri temsilcilerimize ulaştırabilirsiniz.
 • Son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen ülkesine vize almadıysanız, vize başvurularında parmak izi verme zorunluluğu olması sebebiyle biyometrik verilerinizin alınması için Almanya vize başvurusunda şahsen bulunmanız gerekmektedir.

Almanya Vizesi Biyometri işlemi

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Almanya vize başvuruları sırasında parmak izi, biyometrik fotoğraf verilerinin alınabilmesi için Biyometri işlemi uygulanmaya başlamıştır. Almanya kısa veya uzun süreli vize başvurusu yapacak olan kişilerin, vize başvuru işlemlerinin bir parçası olan Biyometri işlemini yaptırmaları zorunludur. Bu işlemin uygulanmasının maçı kimlik sahteciliğinin önüne geçmektir.

       Biyometri işleminde önemli olan noktalar:

 1. 2 yaşından küçük çocuklarda fiziksel olarak parmak izi almak mümkün değildir. Bu nedenle biyometri işleminden muaftırlar.
 2. Ülke ve hükümet temsilcileri ile siyasi liderler Almanya’ya yapacakları resmi ziyaretlerde biyometri işlemine tabi tutulmamaktadır.
 3. Biyometrik veriler 5 yıl süresince geçerliliğini korumakta ve saklanmaktadır.
 4. Fiziksel olarak parmak izi alınamayacak olan kişiler, ilgili durumlarını destekleyecek olan tıbbi bir rapor ibraz etmek koşuluyla biyometrik işlemden muaf tutulacaklardır.
 5. Biyometri işlemlerinde herhangi bir hatanın oluşmaması için parmak izi tespiti yaptıracak olan kişinin parmaklarında iz tespiti yapılmasını engelleyecek hasar, kesik veya kına benzeri süslerin olmaması gerekmektedir.
 • Almanya seyahati boyunca birden fazla Schengen ülkesine giriş gerçekleştirilecekse vize başvurusu en uzun kalınacak olan ülkeye yani seyahatin ana hedef ülkenin konsolosluğuna gerçekleştirilmelidir.
 • Konaklama sürelerinin eşit olması durumunda ise ilk giriş gerçekleştirilecek olan ülkenin konsolosluğuna başvuru yapılmalıdır.
 • Almanya vize başvurusu için hazırlanacak olan evrakların tarihleri güncel olmalıdır. Bazı hallerde evrakların bazılarının aslının ibraz edilmesi istenebilir. Gerekli görülmesi durumunda yeni evrak talepleri de olabilmektedir.

ALMANYA VİZE BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Almanya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Bordo (Umuma Mahsus) pasaportlu vatandaşlar Almanya vize işlemlerine tabi olacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti nüfusuna kayıtlı ve bordo pasaport sahibi olan kişilerin çok girişli Schengen vizeleri bulunmuyorsa Almanya Schengen vizesi alarak giriş gerçekleştirebilirler. Yeşil (Hususi), Gri (Hizmet) ve Siyah ya da Kırmızı (Diplomatik) pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1 yıl içerisinde 90 gün süresini aşmamak şartıyla Almanya’ya vize almadan seyahat edebilirler.

Almanya Konsolosluğu tarafından vize başvurularını kolay hale getirebilmek için vize başvuru merkezleri yetkili kılınmıştır. Yetkili Almanya vize başvuru merkezleri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Trabzon ve Gaziantep illerinde ofislere sahiptir. Almanya vize başvuru işlemleri konsolosluk yetki bölgesine göre gerçekleştirilmektedir. Başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre göre randevu işlemi yapılır. İkamet bölgesinin dışında bulunan bir başvuru merkezinden vize almak isteyenler, başvuru merkezine ek hizmet bedeli ödemek koşuluyla başvurularını yapabilirler.

Almanya vizesi başvuruları gerçekleştirilmek istenen seyahatten en çok 6 ay önce yapılabilir. Vize değerlendirme süreleri genel itibariyle 15 gündür. Ancak Almanya konsolosluğu tarafından ek evrak talep edilmesi, dönemsel yoğunluklar, resmi tatil günleri gibi sebeplerle bu süre uzayabilir. Vize başvuru işlemleri bu tarihler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir.

Almanya vize başvurusu yapmadan önce hangi vize çeşidine başvuru yapacağınızı tespit etmeli ve vize için hazırlamanız gereken evrakları öğrenmelisiniz. Bunun için uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

ALMANYA VİZE KONSOLOSLUĞU RESMİ TATİL GÜNLERİ

Almanya Konsolosluğunun 2021 yılı resmi tatil günleri aşağıdaki gibidir:

19 Nisan 2021 – Paskalya Cuması

22 Nisan 2021 - Paskalya Pazartesisi

01 Mayıs 2021 - Emek ve Dayanışma Günü

30 Mayıs 2021 - Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi

04 Haziran 2021 - Ramazan Bayramı

10 Haziran 2021 - Küçük Paskalya

11 Ağustos 2021 - Kurban Bayramı

03 Ekim 2021 - Alman Milli Günü

29 Ekim 2021 - Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık 2021 – Noel Arifesi

25 Aralık 2021 – 1. Noel Bayramı Günü

26 Aralık 2021-  2. Noel Bayramı Günü

31 Aralık 2021 – Yılbaşı

ALMANYA VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR

Almanya Schengen vizesi almak için hazırlanacak olan evraklar meslek grupları ve seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Almanya vizesi almak için hazırlayacağınız belgelerin neler olduğunu müşteri temsilcilerimiz aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Almanya vize başvuru işlemleri için öncelikle vize başvuru formu doldurularak, ibraz edilmelidir. Diğer evraklar yapılacak olan seyahatin durumuna göre değişiklik gösterecektir. Almanya vizesi başvurusunda doldurulacak olan vize başvuru formu, Almanca ve Türkçe olarak iki dilde, eksiksiz ve büyük harflerle yazılmalıdır. Almanya Konsolosluğu tarafından vize başvurusunda bulunan kişilerden seyahatin hangi amaçla yapıldığı, seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağını ve başvuru sahiplerinin Türkiye’ye geri dönüş yapacaklarını gösteren belgeler istemektedir.

Almanya vizesi için gerekli olan evraklar diğer Schengen ülkelerinin vize başvurusunda talep ettiği belgelerde benzerdir. Vizenin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için başvuru yapan kişilerin eksiksiz ve doğru evrakları hazırlamaları önemlidir.

Vize başvurusu yapacak olan aile üyesine sponsor olacak birinci derece yakın akrabaların tüm gelir belgelerini kendisi için başvuru yaparmış gibi hazırlaması gerekmektedir.

İlgili evraklara ek olarak konsolosluk vize bölümü tarafından yeni evrak talebi gerçekleştirilebilir. Talep edilecek olan yeni evrakların temin edilmesi zorunludur. Aksi durumda vize başvuru talebiniz olumsuz sonuçlanacaktır.

ALMANYA VİZE BAŞVURU ÜCRETLERİ

Kısa sürekli Almanya vize ücretleri 2021 yılı için Almanya Konsolosluğu tarafından yeniden belirlenmiştir. Kısa süreli vize başvuru işlemlerinde konsolosluk harcına ek başvuru merkezi koordinasyon bedeli ödenmektedir.

Buna göre Schengen vize harç ücreti 80 Euro olarak tespit edilmiştir. Vize başvuru merkezine ise 27 Euro civarında bir ücret yatırılmaktadır. Vize kararının red ile sonuçlanması durumunda bu ücretler iade edilmez.

2021 yılında belirlenen vize ücretlerinden muaf olunan durumlar söz konusudur. 0 ile 12 yaş arasındaki Türk Vatandaşı olan çocuklar vize harcından muaf tutulmaktadır. 12 yaşın üzerinden olan kişiler konsolosluk harcı yatırmakla yükümlüdür. Almanya vize başvuru koordinasyon bedelinden muaf olanlar ise 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklardır.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE VATANDAŞLARI İÇİN ALMANYA VİZESİ

Türkiye’de ikamet izni sahibi olarak kalan üçüncü ülke vatandaşları Almanya vizesi başvuru işlemlerini Türkiye üzerinden yürütebilmektedir. Bu kişilerin Almanya vizesi başvuru işlemleri esnasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından ibraz edilen belgelere ek olarak Türkiye’de ikamet izinlerinin bulunduğuna dair evrak sunmaları gerekmektedir. Bu kişiler Türkçe bilmemesi durumunda işlemleri tercüman eşliğinde yapmalıdırlar. Almanya vizesi hususunda Irak ve Suriye vatandaşı olan kişilerin Türkiye üzerinden yapacakları vize başvurularında bazı istisnalar bulunmaktadır.

Irak Vatandaşları İçin Almanya Vizesi

Türkiye’de ikamet izni sahibi olan Irak vatandaşları Almanya vizesi başvuru işlemlerinin Almanya’nın Türkiye’deki 3 vize bölümünden bir tanesine gerçekleştirmek zorundadır. Fakat, Almanya vizesi başvurusunda bulunabilmek için Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden Türkiye’ye gelmiş olan kişilerin Almanya vizesi başvuru işlemleri Almanya Büyükelçiliğinde gerçekleştirilebilmektedir.

Almanya vizesi başvurusu gerçekleştirmek için biyometrik bilgilerin ibrazı zorunlu olduğundan Irak vatandaşlarının başvuruyu şahsen yapmaları gerekmektedir. Başvuru formları eksiksiz doldurulmalı, Almanca tercümesiyle beraber sunulmalıdır.

Almanya vizesine başvuracak olan Irak vatandaşlarının başvuru işlemlerini Ankara veya İzmir üzerinden gerçekleştirmeleri durumunda Türkçe, İngilizce veya Almanca bilmiyorlarsa yanlarında tercüman bulundurmaları gerekmektedir. Vize başvurularını Almanya’nın İstanbul Başkonsolosluğuna yapacak olan Irak vatandaşları için tercüman gerekli değildir.

Irak vatandaşları Almanya vizesi için başvuru işlemlerini Almanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurumlara yapabilirler.

Suriye Vatandaşları İçin Almanya Vizesi

Türkiye’de ikamet izni sahibi olan Suriye vatandaşları Almanya vizesi başvuru işlemlerinin Almanya’nın Türkiye’deki 3 vize bölümünden bir tanesine gerçekleştirmek zorundadır. Almanya vizesi başvurusu gerçekleştirmek için biyometrik bilgilerin ibrazı zorunlu olduğundan Suriye vatandaşlarının başvuruyu şahsen yapmaları gerekmektedir. Başvuru için istenen belgeler eksiksiz ve doğru olarak temin edilerek, Almanca tercümesiyle birlikte ve Almanya Beyrut Büyükelçiliği tasdikiyle sunulmalıdır.

Suriye vatandaşlarının Almanya vizesi başvuru işlemlerini gerçekleştirirken Polio aşısını olduklarına dair belge ibraz etmeleri zorunludur. Aynı zamanda Türkiye’de ikamet izinlerinin olduğuna dair belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Türkiye’den Almanya seyahati gerçekleştirecek olan Suriye vatandaşlarının, Türkiye’den çıkışları esnasında Yabancılar Şubesinden alacakları Yabancı Tanıma belgesini ibraz etmeleri zorunludur. Suriye vatandaşları Almanya vizesi için başvuru işlemlerini Almanya Konsolosluğunun yetkilendirdiği kurumlara yapabilirler.