Almanya Vize Başvuru Formu ve Dilekçe Örneği

Değerli Ziyaretçilerimiz, Almanya vize başvuru formu sayfamıza hoşgeldiniz,

Bu sayfada Almanya vizesi başvuru formunun doldurulmasında dikkat edilecek hususlar ele alınmaktadır. Almanya vize başvuru işlemelerinde, başvuru formu son derece önemlidir.

Tüm Schengen bölgesi ülkeleri vize başvuru evraklarınızı kabul ederken, başvuru formunu doldurmanızı zorunlu tutmaktadır. Vize başvuru formunun üzerinde yapılan hatalar başvuru işleminin olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verecektir. Başvuru formunuzu dilerseniz uzmanlarımız sizin adınıza eksiksiz bir şekilde doldurabilir ve evraklarınızın incelemesini gerçekleştirebilir. Size düşense sadece bilgilerini kontrol etmenizin ardından gerekli yerlere imzanızı atmanı olacaktır.

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya vize başvuru formu özenle ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuru esnasında sunacağınız evraklarla tutarlılık içermelidir. Başvuru formunun doldurulmasında aşağıdaki adımlardan faydalanabilirsiniz:

 1. Başvuru formu Almanca ya da İngilizce olarak doldurulabilmektedir.
 2. 1 – 11. Maddeler arasında kişisel bilgilerinizin istendiği bölüm bulunmaktadır. Burada kimlik bilgileriniz talep edilecektir.
 3. 12 – 16. Maddeler arasında pasaportunuza dair bilgiler istenmektedir. Pasaport numaranızı mutlaka doğru girdiğinizden emin olunuz. Aksi durumda vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.
 4. 17 – 18. Maddelerde telefon bilginiz, posta adresiniz ve mail adresiniz istenmektedir.
 5. 19 – 20 maddelerde mesleğiniz ve çalışıyor olduğunuz ya da sahibi olduğunuz iş yeri hakkında bilgiler istenmektedir. Öğrenciler bu bölüme öğrenci olduklarını bildirerek okul isimlerini, okullarının adreslerini ve iletişim bilgilerini girmelidir. Emekli olanlar ise bu kısma sadece emekli olduklarını belirtmelidir.
 6. 21- 30. Maddeler arasında seyahatinizi nasıl planladığınız, daha önce almış olduğunuz vizeler, eğer Schengen vizesi aldıysanız buna ilişkin parmak izi ve vize kodunuza dair detaylı sorular yer alır. Bu alana girilecek olan seyahat tarihleri mutlaka evraklarınızla (otel rezervasyonu tarihi, davet mektubu, uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası vb.) uyumlu bilgiler içermelidir.
 7. 31 – 33. Maddeler arasında konaklama, davetiye ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair detay soruları yer almaktadır. Bu bölümde durumunuza hangi maddeler uygunsa bunları işaretlemeniz gerekmektedir. Almanya seyahatinizin amacı turistik ise 31. Kutu bölümündeki boşlukların doldurulması yeterli olacaktır.
 8. 34 – 35. Maddeler AB, EST ya da İsviçre Konfederasyonunun vatandaşı olan akrabalarınız bulunuyorsa, doldurulacak soruları içermektedir. Bu bölgelerde akrabalarınız var e bunları belirtmemeniz durumunda konsolosluk tarafından bu bilgi saklanıyormuş hissi oluşabilir.
 9. 36 – 37. Maddelerde ise başvuru tarihiniz, başvuru yeriniz ve başvuru sahibinin imzasını atacağı bölüm bulunmaktadır. İmza yetkisi bulunmayan kişilerin imzaları ebeveynleri tarafından atılacaktır.
 10. Son kısımda ise konsolosluk tarafından ek bilgilendirmeler bulunur. Bu bölümlerin de okunmasından sonra formun en sonuna yer ve tarih yazılarak imza atılmalıdır.

Başvuru işlemlerini sizin adınıza başkası da yürütebilir. Eğer başvuru sürecinizi sizin adınıza başkasının yürütmesini istiyorsanız vekil tayin etmeniz gerekecektir. Başvuru işlemini sizin adınıza takip edecek olan kişinin bilgileri ve kendi şahsi bilgileriniz de verilecek olan vekaletnamede bulunmalıdır.

Almanya vize başvuru formunun Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde hazırlanması gerekmektedir. Başvuru formu kesinlikle el yazısıyla yazılmamalıdır. Bilgisayar ortamında formun doldurulmasından sonra çıktı alınarak, imza atılmalıdır.

Başvuru formunuz evraklarınızın incelenmesinde baz alınacaktır. Bu nedenle başvuru formunuzda bulunan tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru girilmesi son derece önemlidir. Forma yazmış olduğunuz mail, telefon gibi bilgilerin ulaşılabilir olması gereklidir. Ticari ve aile ziyareti vize başvurularında muhattap olunacak kişilerin telefonları ve mailleri de yine ulaşılabilir olmalıdır. Konsolosluğun ek bilgiler talep edebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Almanya vizesi için online başvuru formu yoktur. Bu nedenle form evraklarınıza eklenerek başvuru yapılacak olan kuruma dosyanızda iletilmelidir.

Başvuru işlemlerinizi sizin adınıza yürütmemizi isterseniz, evraklarınızı ofisimize kurye, kargo gibi yöntemlerle ya da elden teslim edebilirsiniz. Bize ulaşan evraklarınız ilgili birimimiz tarafından detaylı bir şekilde incelenir ve dosyanızın ne durumda olduğu, yapmanız gereken ek neler olduğuna dair size bilgi verilir.

Almanya vize başvuru işlemlerinde müşteri temsilcilerimiz gereken tüm konularda sizlere yardımcı olarak başvuru adımlarınızı en doğru şekilde gerçekleştirirler. Müşteri temsilcilerimizle iletişime geçmek için hemen arayın.

Almanya Vizesi Başvuru Formu Neden Talep Edilir?

Almanya Schengen vizesi başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişilerin Almanya Schengen vizesi başvuru formunu hazırlayarak, imzalamaları gerekmektedir. Bu formun istenme gerekçeleri ise aşağıdaki gibidir:

 1. Almanya Schengen vizesi başvurusu esnasında sunulan belgelerin doğru olduğunun ibrazıdır.
 2. Konuyla ilgili devlet makamlarına başvuru sahibine ulaşma hakkı sağlamaktadır.
 3. Almanya Schengen vizesi başvurusu esnasında biyometrik bilgilerin alınacağına dair kabuldür.
 4. VIS sisteminde 5 yıl süresince biyometrik verilerin saklı tutulacağının, gerekli olduğu hallerde bu bilgilerin devlet makamlarıyla paylaşılacağının teyidi niteliğindedir.
 5. VIS sisteminde kayıtlı olan verilerin saklanacağı 5 yıllık süre içerisinde Schengen üyesi olan ülkelerin ilgili birimlerinin, bu bilgileri talep etme hakkına sahip olduğunu onaylar.
 6. Başvuru dosyasında ibraz edilen bilgilerin yanlış olması halinde, başvuru sahibine vize verilmeyeceğini, gerekli hallerde hakkında yasal işlem başlatılabileceğini bildirir.
 7. Başvuru sahibi, başvuru formunu imzaladığında alacağı vizeyle konaklama hakkının dolmasını takiben Schengen bölgesini terk edeceğini kabul etmiş olur.