Almanya Aile Birleşimi

Federal Almanya Cumhuriyetinde yaşayan eşinizin yanına gitmek veya Almanya’da yaşayan çocuğunuzun yanına gitmek veya reşit olmayan çocuğunuzu Almanya Federal Cumhuriyetine getirmek için yapılan başvuru türüdür. Bu başvuruda Almanya’da bulunan aile bireyinin gelir durumlarını ve başvuru işlemini Almanya da bulunan yabancılar polisi inceleyerek karar vermektedir. Almanya Aile birleşimi başvuruları Türkiye’de bulunan Almanya büyükelçiliği veya Almanya başkonsolosluğuna yapılması zorunludur yurt dışından bu işlem yapılamamaktadır.

Almanca A1 Dil Zorunluluğu

Almanya aile birleşimi başvurusu yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının basit düzeyde Almanca bilme zorunluluğu vardır. Türkiye’de Goethe Enstitüsünden sınava girerek bu belgeyi almaya hak kazanmanız gerekmektedir. Almanya’da kalıcı olarak ikamet etmek isteyen kişilerin mutlaka Almanca A1 belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Önemli: Almanca A1 belgesi sadece çocuk üzerinden yapılan aile birleşimi başvurularında zorunlu değildir.

Başvuruda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Konsolosluk mülakatında evrakların eksiksiz ve tam olması gerekmektedir.
  • Almanya’da bulunan aile bireyinin gelir durumu 1,300 EUR ve üzeri olması gerekmektedir.
  • Şayet yeni evli iseniz düğün fotoğraflarını yanınıza alın, eşinizin kardeşlerinin adını, eşinizin doğum tarihini, tuttuğu takımı, sevdiği yemekleri öğrenin. Bunu söylememizdeki sebep anlaşmalı bir evlilik olup olmadığıdır.
  • Almanca A1 belgesi ile yapılan başvurularda Almanca mülakat yapılacaktır. Konsolosluk çalışanı beyaz bir kağıda 3 adet kelime yazıp bunlar ile alakalı birer cümle yaz diyebilir. Almanca yapılacak mülakatta kendinizi Almanca nasıl anlatacağınız konusunda mülakattan önce mutlaka pratik yapın.