Almanya Ticari Vize

Almanya vize işlemlerinde zaman zaman değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Schengen vizesi kapsamında yapılan başvurularda en güncel ve son evrak bilgilerini tespit edebilmek için TRA Danışmanlık Ofisi çalışanlarımızdan hizmet alabilirsiniz. Çalışanlarımız iş ve işlemleriniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Çalışanlarımız sizlere evrak ile ilgili bilgilere e posta üzerinden dönüş yapabilecektir.

Firma olarak sizlere hem bireysel hem de kurumsal hizmetler sunmaktayız. Bunun yanında firmamız gerek telefon ya da SMS gerekse de diğer kanallar üzerinden yaptığı hiçbir bilgilendirmede sizlerden ücret talep etmemektedir. Hizmetlerimizden kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Almanya Ticari Vize Başvurusu

Bu işlemler yetkili firmalar ve acenteler üzerinden yürütülür. Esasında schengen vizesi bulunan Almanya ticari vizesi kısa süreli bir Schengen vizesi türüdür. Bir şirkette çalışanlar ya da patronların genel olarak talep ettiği bu vize türü Almanya ’da ticari faaliyetlerde bulunma konularını kapsar. Bu kapsamda bu vize ile seminer ya da fuarlara katılabilmek mümkün olur.

Normal şartlar altında her vize uygulamasında standart olarak istenilen bazı temel evraklar vardır. Bunların dışında biyometrik verilerin yanında farklı zorunlu evraklar da sizlerden istenebilir. Eğer başvuru yapan kişi bir şirket yetkilisi ise bu durumda şirketten alınan şirketin antetli kağıdında ıslak imzalı ve kaşeli bir yazı gerekmektedir bu evrak Türkçe, İngilizce ya da Almanca dillerinden herhangi birisi ile konsolosluk makamına hitaben yazılabilir. 

Yine şirket sahipleri bu belgenin yerine konsolosluğa yazılmış dilekçe ile başvuru yapabilirler. Bu belgede kişinin seyahat süreleri amaçları gibi çeşitli bilgiler yer alır. Almanya ’da hangi organizasyonlara katılacağı gibi bilgiler bu belgelerin arasında yer alır. Eğer Almanya ’dan bir davetiye almış iseniz bu durumda bu davetiyeyi de belgeler arasına koymanız gerekir.

Normal şartlar altında vize başvuruları iki haftada sonuçlanmaktadır. Fakat bazı istisnai haller resmi çalışma günleri ya da evraklarda yaşanan gecikmeler nedeni ile bu süre uzayabilmektedir. Hatta bazı durumlarda cevap alma süresi bir ayı bulabilmektedir. Bu nedenle de işlemlerin iki hafta öncesinden değil bir ay öncesinden yapılmaya başlanması olası sorunların ve ertelemelerin önüne geçilmesinde önem taşımaktadır. Vizenin yetişmesi için erken başvuru yapmak gerekir.

Almanya ticari vize işlemlerinde her zaman olumlu dönüş olmadığından dolayı vize başvurusu sonuçlanmadan otel rezervasyonu ya da uçak biletinin alınmaması gerekir. Eğer Almanya  dışında başka ülkede de ticari faaliyetlerde bulunacaksanız bu ülke rezervasyon bilgilerini de ilgili belgeler arasına koymanız gerekir.

Almanya için yapılan bu ticari vize başvuruları ve işlemlerin takip edilmesi aşamasında TRA Danışmanlık Ofisi deneyimli kadrosu ile sizlere hizmet vermektedir. Kaliteli ve profesyonel bir anlayış ile hizmet almak için firmamızı tercih edebilirsiniz. Başvurular evrakların yerine getirilmesi konsolosluktan randevu alabilmek gibi hususlarda kolay bir süreç yaşamak istiyor iseniz uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Almanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Ticari vizeler genel olarak C tipi Schengen vizesi kapsamına girer ve bu vizelerin alınabilmesi için Almanya konsolosluklarına başvuru yapmak gerekir. Almanya konsolosluğu bu başvuruları bizzat sizden alabileceği gibi Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar tarafından da başvurular kabul edilebilir. Bu aşamada Almanya  ticari vize alacaksanız seyahat acentelerinden de hizmet alabilirsiniz. Yetkili seyahat acenteleri dışında hizmet veren çeşitli aracı kuruluşlar da vardır.

Vize Merkezi Aracılığıyla Almanya Ticari Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

 • Çağrı merkezimizi arayınız.

Ticari vize alabilmeniz için telefon yönteminden yararlanabilirsiniz. Sizlere hizmet veren ilgili departmanımızdan yetkililer sizlere çeşitli sorular sorarak doğru vize uygulamalarından yararlanmanıza imkân tanır. Yine danışmanlarımız ve uzmanlarımız bu süreçte sizler ile e posta üzerinden de iletişimi sürdürürler.

 • Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

Ofisimiz tarafından sizlere uygun vize türü belirlendikten sonra sizlere e posta üzerinden gönderilen belge listesini hazırlamanız gerekir. Bu belgelerin hazırlanması aşamasında gerçek ve doğru belgeler olması gerekir. Aynı zamanda belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir. Aksi halde vizenin reddedilme sorunu ortaya çıkabilir.

 •  Evraklarınızı kargo yapınız.

Ofisimiz sizlere hangi belgeleri hazırlayacağını bildirdikten sonra kısa süre içerisinde belgeleri tamamlayarak tarafımıza ulaştırmanız gerekecektir. Bu kapsamda ilgili belgeler hazırlanarak tarafımıza gönderildikten sonra kargo takip numarası alınmalıdır. Çalışanlarımız kargo ellerinde ulaştıktan sonra sizleri bilgilendirecektir. Kargo sürecinde ödemeler başvuru sahibi tarafından yapılmaktadır.

 • Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

Evraklar elimize ulaştıktan sonda yetkili arkadaşlar gerekli düzenlemeleri yaparak evrakların doğruluğu ve tam olması konusunda sizlere bildirimler yapacaktır. İlgili belgeler eksiksiz bir şekilde sunulmuş ise bu durumda da randevu tarihi ve saati ile ilgili bilgilendirme yapılarak işlemlerin başlatılması mümkün olacaktır.

 • Biyometri bilgi beyanı

Biyometrik doğrulama nedeni ile başvuru sahiplerinin parmak izlerinin sistemde bulunması gerekir. Özellikle 2015 yılından sonra alınmış olan Schengen vizesi kapsamında parmak izi beyanında bulunmamış iseniz bu parmak izinin okutulması gerekecektir. Firmamız sizlere bu konuda gerek bilgi paylaşımı gerekse de diğer hususlar hakkında bilgi vermektedir. Bunun yanında pasaportunda 2015 yılında alınmış Vis notu düşülmüş bir vize var ise kişinin parmak izi vermesine gerek yoktur.

 •  Pasaport teslimi

Vizelerin tamamlanması hususunda ortalama olarak iki haftalık bir süre vardır. Bu sürenin sonunda biyometrik bilgilerini vermiş olan ya da bu bilgileri vermesine gerek duyulmayan yolcuların işlemlerinin tamamlanması ile pasaport alabilmesi mümkün hale gelecektir. Ortalama olarak 7 gün ile 15 gün arasında tamamlanan bu işlemler her zaman bu standartta gerçekleştirilemez. Resmi tatil günleri yoğunluk belgelerde meydana gelebilecek gecikmeler nedeni ile bu işlemlerin tamamlanması iki haftayı geçebilir. Bu nedenle başvuruların daha erken yapılması gerekir. Gerekli onayları verilen ve başvuruları kabul edilen kişilerin vize başvurusu sonrasında pasaportu alabilmesi için kargo ile teslimat yapılmaktadır. Ya da şahsen pasaport alınabilir.

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2021

 1. Pasaport (Almanya seyahati sonrası en az 3 ay geçerli)
 2. En az 3 ay geçerli pasaport
 3. Biyometrik özellikli 2 adet fotoğraf
 4. Davetiye ticari davetiye olup, Almanya  şirketinin antetli kağıdı olmalıdır. İlgili belge ve kaşeler imzalı olarak bu belgede yer almalıdır. Davetiye gönderen kişinin kimlik belgeleri de yine başvuru belgeleri arasında yer almalıdır.
 5. Bir şirket adına gidenler için güncel şirket bilgileri gerekir. Ticari sicil belgesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve vergi levhası gibi belgeler.
 6. E devlet üzerinden alınabilecek SGK  ya da bağ kur dökümlerini gösteren resmi belge
 7. Şirketin ticari banka bilgileri de gereklidir. En az 8000 TL  içerisinde mevduat bulunan şirket yetkilisi imza ve kaşesinin bulunduğu bir belgedir.
 8. Şirketin var ise ek gelir belgeleri de yine başvuru evrakları arasındadır. Kira gelirleri harçlar vs.
 9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Bu belge adres belgelerine ek olarak sunulacaktır. Aynı zamanda evlilik sonrasında soyadı değişen kişilerin eski kızlık soyadını içeren bir belge ile başvurması gerekir.
 10. Kimlik fotokopisinin ön ve arka yüzü
 11. Talep eden bir şirket görevlisi ise şirket tarafından konsolosluğa yazılmış olan kişinin gidiş amacının yanı sıra kişi kimlik bilgileri ve ticari faaliyetlerin süresi ve detayları bulunan bir belgedir.
 12. SGK işe giriş bildirgesi  
 13. Son 3 aya ait resmi olarak hazırlanmış ıslak imzalı maaş bordroları

Başvuru sürelerinde iki hafta yeterli gelmekle birlikte bazı durumlarda bu süreler yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle işlemlerinize bir ay önce başlamanız tavsiye edilir. Schengen vizeleri söz konusu olduğunda en fazla 90 gün kadar vize süresi bulunmaktadır. Bu süreleri baz alarak başvuru sürelerinizi hesaplamanız gerekmektedir. Yine aciliyet gerektiren vize başvurularınız için yetkililerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Vize başvurularında Marmara bölgesinde bulunmayan daha doğrusu Almanya İstanbul hizmet çevresinde yer almayan kişilerin vize başvuruları daha uzun sürebilmektedir. Bu sürelere dikkat edilmesi sizin için faydalıdır. Bunun dışında bu alanın haricinde yapılan başvurular size en yakın ofisimiz üzerinden ivedi bir şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.

Vize başvurularının öncesinde otel rezervasyonlarının yapılmaması gerekmektedir. Yine uçak gidiş biletlerinin alınması da istenmemektedir. Başvuru aşamasında sadece ön rezervasyon bilgileri yeterlidir. Bunun yanında vize başvurularında bu hususlara uyulmadığında ortaya çıkacak zararlar konusunda ofisimiz sorumlu değildir.

Almanya Ticari Vize Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ticari vizelerde genel işleyiş davetiye ile gerçekleşmesi şeklindedir. Sizi davet eden firmanın davet mektubu olmadan başvuru yapılamayacaktır. Bunun yanında schengen vizelerinde maksimum ikamet süresi üç ay ile sınırlıdır. Yeni başvuru yapacak adayların vize süreleri genellikle 90 gün olmamaktadır. Aynı zamanda vize başvurularında geçmiş başvurularınız ve schengen vizesini ne oranda verimli kullanıp kullanmadığınız da önemli bir ayrıntı olarak ortaya çıkar. Yeni vize verilmesinde tarihler geçmiş deneyimlerinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir.
 • Almanya firmasından sizlere gönderilen davetiye vizeye esas bir belge olmayıp sadece vizenin olumlu dönüşü için gereken bir belgedir.
 • Almanya için alınacak ticari ya da turistik vizeler arasında nitelik olarak bir fark bulunmaz. Yine de hangi amaç dahilinde vize alacaksanız ona başvurmanız gerekecektir.
 • Eğer Almanya ’da bir fuar ya da organizasyona katılacaksanız bu durumda ilgili katılım bilgilerini e posta üzerinden talep edebilirsiniz. Yine bir firma ile ticari iş ve işlemleri gerçekleştirmek üzere Almanya seyahati yapmak istiyor iseniz davetiye mektubunu e posta üzerinden talep edebilirsiniz. İlgili belgelerin ıslak imzalı hali geçerlidir. Fakat e posta bildirimlerinde bu zorunluluk bulunmaz. Bu belgelerin kaşeli imzalı ve barkodlu olması yeterlidir.
 • Almanya ile yapılan vize başvuru sürelerinin ortalama süre olan iki haftayı geçme ihtimali bulunmaktadır. Bu süreler çalışma yoğunluğu resmi tatil süreleri gibi değişkenlerden etkilenmektedir. Bu nedenle işlemleriniz sonuçlanmadan uçak bileti almayın ya da otel rezervasyonlarınızı yaptırmayınız.
 • Almanya ile yapılacak vize başvurularında en erken 3 ay öncesinde başvurular başlamaktadır. Bunun yanında ortalama olarak bir ay önce yapılan başvurular sağlıklı görülmektedir. Seyahat tarihinize vize başvurusunun yetişmesi için bu süre sınırlamalarına dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.