Almanya Ziyaretçi Vizesi

Değerli Ziyaretçilerimiz, Almanya ziyaretçi vizesi sayfamıza hoş geldiniz.  

Almanya ziyaretçi vizesi başvurusunda bulunmak isteyenlerin, başvuru evraklarında vizeyi hangi sebeple almak istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Almanya aile, arkadaş, akraba ziyareti için alınan vize Almanya ziyaretçi vizesi olarak adlandırılmaktadır. Bu vize türü bir Schengen vizesidir ve Almanya’ya kısa süreli ziyaret gerçekleştirmek isteyenler tarafından alınmaktadır. Bir Schengen vizesi almak diğer Schengen bölgesi ülkelerinde belirlenmiş süreler dahilinde serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır. Bu hak vizenin geçerlilik süresince kazanılır ve vizenin geçerlilik süresinin dolmasıyla sona erer. Geçerli bir vizesi olmasına rağmen, ilgili ülkeye giriş yapılıp yapılamayacağına dair son kararı ülkenin sınır güvenliği yetkili mercileri vermektedir. Bu nedenle geçerli bir Schengen vizesi olmasına rağmen ülke girişlerinde sorun çıkması söz konusu olabilir.

ALMANYA AKRABA ZİYARETÇİ VİZESİ

Almanya akraba ziyaretçi vizesi de diğer Schengen vize türlerinde olduğu gibi başvuru sonucunda en çok 90 gün olarak verilebilmektedir. Vizenin en uzun sürede mi verileceği, yoksa daha kısa bir süreyle mi sınırlandırılacağına yetkili konsolosluk makamları karar vermektedir. Ziyaret vizesi başvurusu için sunulması gerekli olan evraklar kişinin mesleğine göre değişiklik göstermektedir.

Almanya’da ikamet eden bir aile üyenizin, akrabanızın ya da arkadaşınızın olması halinde ve bu kişileri ziyaret edecekseniz bu vize türüne başvuru yapmalısınız. Almanya akraba ziyareti vizesi için hazırlanacak olan başvuru evraklarından en önemlisi davetiyedir. Almanya aile vizesi için gönderilecek olan davetiye Almanya’da ziyaret edeceğiniz kişi tarafından yazılmış ve Almanya’da ikamet ettiği belediye tarafından onaylanmış olmalıdır. Davet yazısında vize almak isteyen kişinin kalacağı adres, ziyaretinin amacı ve ziyaretinin hangi tarihlerde olacağı belirtilmelidir. 

Başvuru sahipleri eğer çalışan statüsündeyse, çalıştıkları yerden antetli kâğıda konsolosluğa hitaben yazılmış olan, ıslak imzalı ve kaşeli bir dilekçeyi evraklarına eklemelidirler. İlgili evrakta başvuru sahibinin iş yerinin çalışanı olduğu, iş yerinde hangi görevi yaptığı, izin tarihleri ve ne zaman geri döneceğine dair bilgiler yer almalıdır.

Almanya’ya aile ya da arkadaş ziyaretçi gerçekleştirecek olan kişinin ev hanımı olması, çalışmaması veya maddi bir gelirinin olmaması halinde başvuru dosyasına evrak masraflarını karşılamak üzere birinci derece yakınlarından birisinin sponsor olduğuna dair bir dilekçe eklenmelidir. Sponsorun konsolosluğa hitaben yazacağı dilekçede gelirinin durumundan ve sponsor olduğu kişiyle yakınlık derecesinin ne olduğundan bahsetmelidir. Ev hanımları veya çalışmayan başvuru sahiplerinin üzerlerine kayıtlı tapular, araç ruhsatları, kira gelirleri benzeri ek gelir belgeleri de ibraz edilebilir. Reşit olmayanların başvuru evraklarında kendisinin imzasına ek olarak yasal velisinin de imzası yer almalıdır. Vizeye tüm aile başvuru yapacaksa, her bir aile üyesi için ayrı vize başvurusu oluşturulmalıdır.

Almanya ziyaretçi vizesi ortalama 10-20 iş gününde sonuçlanmaktadır. Konsolosluk tarafından ek evrakların talep edilmesi durumu, ek işlemleri için ortaya çıkan süreler, resmî tatil günleri gibi durumlar bu süreye dahil değildir. Herhangi bir gecikmenin yaşanmaması adına başvuru yapacak olan kişilerin en az 4 hafta önce başvurularını gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Almanya aile, arkadaş, akraba ziyaretleri vizesi için başvurularda danışmanlık hizmetlerimizi hızlı ve profesyonel şekilde gerçekleştiriyoruz. Başvurunuzun her adımında yanınızda olarak işlemlerin zamanında gerçekleşmesine yardımcı oluyoruz. Her türlü sorunuz için vize uzmanlarımız sizlere yardımcı olacaktır.

Almanya Ziyaretçi Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya akraba ziyareti vizesi için gerekli olan evraklar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Pasaportunuz

Pasaportunuz son 10 yılda alınmış olmalı, en az 2 boş sayfası bulunmalı ve seyahatin bitiminden itibaren 6 aylık geçerliliği bulunmalıdır.

 1. 2 adet biometrik fotoğraf

Fotoğraflarınız son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve ebatları 35x45 mm olarak ayarlanmalıdır.

 1. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğiniz E-devlet barkodlu ve düşünceler bölümü doldurulmuş şekilde çıkartılmalıdır.

 1. İkametgah

İkametgahınızı e-devlet üzerinden barkodlu olarak almanız gerekmektedir.

 1. Almanya’da ziyaretine gidilecek olan kişi tarafından gönderilmiş belediye onaylı davetiye aslı

Almanya ziyaretçi vizesi için alınan randevuda belgenin aslı sunulmalıdır.

 1. Almanya’dan davetiyeyi göndermiş olan kişinin Alman pasaportu ya da oturum izni ile kalıyorsa, oturum kartının fotokopisi
 2. 30 bin teminatlı seyahat sağlık sigortası
 3. Uçak rezervasyonu

Biletin alınmış olması gerekmemektedir.

Meslek Evrakları

 1. Seyahat edecek olan kişi işveren ise şirket evrakları hazırlanmalıdır.

Vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, SGK hizmet dökümü, imza sirküleri, şirketin bankalardaki hesaplarının son 3 aylık dökümü.

 1. Seyahat edecek olan kişi çalışan ise iş yerinden alacağı evrakları sunmalıdır.

SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü (Barkodlu), son 3 aya ait maaş bordrosu, iş yerinin antetli kağıdı ile hazırlanmış, o firmada çalıştığına ve bu seyahat için izin aldığına dair yazı, son 3 aylık dönemin şahsi banka hesaplarının dökümü. (Banka hesap dökümleri Almanya aile ziyareti vizesi randevusundan en fazla 10 gün önce alınmış olmalıdır.)

 1. Seyahat edecek olan kişi emekli ise emekli olduğuna dair belgeler sunmalıdır.

E-devletten alınacak barkodlu emeklilik belgesi, emekli maaşının yattığı bankadan alınacak 3 aylık hesap dökümü, maaş PTT üzerinden alınıyorsa son 3 aylık dönemin maaş dekontu.

 1. Seyahat edecek olan kişi öğrenci ise öğrenci olduğuna dair evrak ve sponsorluk evrakları sunulmalıdır.

Sponsorluk evrakları, sponsor olan kişinin mesleğine göre değişiklik göstermektedir. Sponsorluk dilekçesi ve öğrenci belgesi.

 1. Seyahat edecek olan kişi ev hanımı ise sponsor olan kişiye dair belgeler sunulmalıdır.

Sponsorluk belgeleri sponsor olan kişinin mesleğine göre değişecektir. Ayrıca sponsorluk dilekçesi sunulmalıdır.

Almanya Ziyaretçi Vizesi Davetiye Süresi

Almanya ziyaretçi vizesi başvuru işlemlerinde Almanya’da ziyaret edilmesi planlanan akraba, arkadaş ya da aile yakınının göndereceği davetiyenin orijinali mutlaka sunulmalıdır. Alınacak olan davetiye Almanya’dan belediye onaylı olmalı ve kargo ile orijinali başvuru sahibine gönderilmelidir. E-mail çıktısı ya da fotokopi gibi kopya davetiyeler geçerli olmayacaktır. Davetiyelerde bir diğer önemli hususta geçerlilik tarihleridir. Bu tarihler vize başvurusu yapacak olan kişinin seyahat tarihlerini kapsamalıdır. Davetiye seyahat tarihlerini kapsamaması ya da başvuru sahibinin pasaport bilgileriyle uyumsuz olması durumunda geçersiz sayılacaktır. Bu durumda davetiye Almanya aile ziyareti vizesi başvurusu için kullanılamaz.

Schengen ülkeleri için gerçekleştirilecek olan vize başvurularında kimlik bilgileri ve seyahat amacının desteklendiği standart belgelerin ibrazının yanında, başvuru sahiplerinin meslekleri ve yaş gruplarına göre değişmekte olan evrak listesi bulunur. Ofisimize danışarak Almanya Schengen aile ziyareti vizesi vize başvurularının nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgi alabilirsiniz.

Almanya Ziyaretçi Vizesi Ücretleri

Almanya vize ücretleri her sene yenilenmektedir. Bu yıl için Almanya Konsolosluğu tarafından Schengen vize başvurularında alınacak olan harç ücretleri açıklanmıştır. Geçtiğimiz yıl 60 Euro olan vize ücreti 2021 yılında için 80 Euro’ya çıkmıştır. 12 yaşın üzerinde olan her başvuru sahibinin vize harcını ödemesi zorunludur. 0 ila 12 yaş arasında olanlar ise konsolosluk tarafından belirlenen vize harcından muaftırlar. Almanya aile ziyareti vizesi başvurusu esnasında konsolosluk harcına ek olarak başvuru merkezine koordinasyon bedeli yatırılmaktadır. Başvuru merkezi, konsolosluğun vize başvurularını almak üzere yetkili kıldığı kurumdur. Başvuru merkezi, 0 ila 6 yaş arasında olan kişilerin başvurularından herhangi bir ücret tahsil etmemektedir. Ancak, 6 yaşından büyük olanlardan 30 Euro koordinasyon bedel alınmaktadır. Alınacak olan harç ve koordinasyon bedelleri randevu esnasında tahsil edilmektedir. Konsolosluk harçları nakit olarak ve Euro şeklinde, başvuru merkezinin harcı ise TL olarak ve nakit ya da isteğe göre kredi kartıyla da tahsil edilebilmektedir.

Schengen başvurusu için ödenmiş olan vize harçları ve başvuru merkezi koordinasyon bedelleri her ne koşulda olursa olsun geri ödenmeyecektir. Başvurunun reddedilmesi, onaylanmış olan vizenin kullanılmayacak olması vb. durumlar ya da başka sebeplerle vize başvuru ücretinin ve koordinasyon bedelinin geri ödenmeyeceği göz önünde bulundurularak başvuru işlemleri başlatılmalıdır. Almanya Schengen vizesi için başvurular direkt olarak konsolosluğa gerçekleştirilmemektedir. Konsolosluk tarafından görevlendirilen resmi başvuru merkezleri vize başvurularını kabul etmektedirler. Bu nedenle randevunun başvuru merkezinden alınması ve başvuru için hazırlanan dosyanın buraya sunulması zorunludur.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Formu

Almanya aile ziyareti vizesi başvuru işlemlerinde konsolosluğa sunulacak olan başvuru formu, vizenin olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasında son derece etkili bir belgedir. Vize başvuru formunda seyahat edecek olan kişinin seyahatinin amacı, seyahatinin tarihleri, seyahat masraflarını nasıl karşılayacağı belirtilmeli ve bu bilgiler dosyaya koyulacak olan diğer evraklarla tutarlı olmalıdır. Almanya Schengen vizesi başvuru formu Türkçe ve Almanca olarak hazırlanmalı ve başvuru sırasında bu iki form ibraz edilmelidir. Formun üçüncü ve dördüncü sayfaları imzalanmalı ve Almanya Schengen vizesi randevu tarihi belirtilmelidir. Danışmanlık merkezimin aracılığıyla yapacağınız Almanya aile vizesi başvurularınızda, başvuru formları müşteri temsilcilerimiz tarafından doldurulmaktadır. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulan form ile başvurunuzu en doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Siz sadece randevu gününde formda yer alan gerekli bölgeleri imzalarsınız.

Almanya Aile Ziyareti Vizesi Randevusu

Almanya aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri için oluşturulan randevu Konsolosluk tarafından yetkilendirilen başvuru merkezi tarafından tamamlanacaktır. Yetkili başvuru merkezinin online takvimi üzerinden, başvuru sahibinin pasaport bilgileri ve seyahat amacı bilgisiyle bir randevu oluşturulur. Dönemsel yoğunluk paralelinde randevu tarihleri ileri günlere verilebilmektedir. Bu durum paralelinde vize sürecinde yaşanabilecek gecikmeler dikkate alınarak vaktinde vize başvurusu gerçekleştirilmelidir. Almanya’ya yapılacak olan Schengen vize başvurularının seyahat tarihinden 6 ay önce yapılabilmesi mümkündür. Yaşanabilecek bir gecikmede seyahat planlarının aksamaması bu zaman önemli bir fırsattır.

Bizim aracılığımızla yapacağınız vize başvurularında Almanya aile vizesi randevunuzu müşteri temsilcimiz oluşturur. Aynı zamanda Almanya aile vizesi başvurusunda hazırlanması gereken evraklar hakkında da müşteri temsilcilerimiz tarafından bilgilendirilirsiniz. Sizden gelen evrakların uygunluğu tarafımızca kontrol edilir ve ilk müsait tarihte vize randevunuz oluşturulur. Müşteri temsilcimiz randevunuzu başvuru merkezi üzerinden alır ve randevu gününe kadar dosyanız yine müşteri temsilcimiz tarafından tamamlanır. Randevu gününde de müşteri temsilcimiz size eşlik ederek dosyayı başvuru merkezi yetkilisine sunmanızı sağlar. Tüm gerekli ödemelerinizi gerçekleştirir. Siz sadece parmak izinizi vermek üzere randevu günü ve saatinde hazır bulunursunuz. İşlem sonrasında pasaport takipleriniz de yine tarafımızca gerçekleştirilir.

Almanya Ziyaretçi Vizesi Başvuru İşlemlerinde Sunduğumuz Hizmetler

Seyahat edilecek olan ülkelerin vize işlemlerinde tespit ettikleri politikaları belirleyen unsur göç politikalarıdır. Vize başvurusu gerçekleştirdiğinizde unutmamanız gereken şey o ülkenin göç politikasıyla karşı karşıya olduğunuzdur. Dolayısıyla vize başvuruları sadece evrakların toplanması ve konsolosluk birimlerine sunulmasını içermemektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen işlemlerin başarısızlıkla sonuçlanması olasılığı bulunur.

Vize başvurularınızda ilgili konsolosluğun güncel uygulamalarına tam olarak hakim olmanız, konsolosluğun gözünden dosyanızı görebilmeniz vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimallerini azaltacaktır. Elbette bu uygulamalar uzun yıllara dayanan bir tecrübe gerektirmektedir. Almanya aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunan kişiler belki ilk ya da birkaç kez bu başvuruyu yapmışlardır. Firmamız ise sayısız defa gerçekleştirdiği başvurularına bir yenisini daha ekleyecektir. Vize konusunda danışmanlık almanızın iki avantajı bulunur; bunlardan ilki dosyanızın profesyonel bir gözle hazırlanması ve red ihtimalinin düşüklüğüdür. İkincisi ise vize prosedürü içerisinde boğulmadan hızlı ve pratik bir şekilde tüm işlemlerinizin halledilmesi sayesinde konforlu bir şekilde vize süreci yaşayacak olmanızdır. Müşteri temsilcilerimizin sunduğu hizmetler ise aşağıdaki gibidir;

Evrakların Hazırlığı

Almanya aile ziyareti vizesi almak için gerekli olan tüm evraklar sizin mesleğiniz paralelinde müşteri temsilcilerimiz aracılığıyla size iletilir. Gerçekleştireceğiniz ilk görüşmede hangi amaçla seyahat edeceğiniz, mesleğiniz ve geçim durumunuzu müşteri temsilcimizle paylaşmanızın ardından gerekli evrakların neler olduğu tespit edilerek, bu konuda hazırlayacağınız evrakların listesi size bildirilecektir. İstenen evrakları müşteri temsilcimize iletmenizin ardından, evraklarınız incelenecek ve uygunluk kontrolü sağlandıktan sonra eksik evrak olup olmadığı bilgisi yine müşteri temsilcimiz tarafından size aktarılır.

Randevu İşlemleri

Almanya aile vizesi randevu işlemleriniz, evraklarınızın uygun olup olmadığının kontrol edilmesinden sonra müşteri temsilcimiz tarafından yapılır. Seyahat planınız doğrultusunda başvuru merkezinin ilk müsait olduğu zamanda Almanya aile vizesi randevunuz oluşturulur. Randevu gününde müşteri temsilcimiz size eşlik ederek vize başvuru merkezine sizinle gelir. Dosyanızı başvuru merkezi yetkilisine sunar, ödemelerinizi gerçekleştirir ve sizin parmak izi işlemine girmeniz için yardımcı olur.

Başvuru Formu Doldurma

Almanya aile ziyareti vizesi başvurularında en önemli konulardan birisi de başvuru formunun doldurulmasıdır. Başvuru formlarınız konusunda deneyimli müşteri temsilcimiz tarafından doldurulur. Başvuru formlarında bulunan tüm bilgiler dosyanızdaki diğer evraklarda yer alan bilgilerle eşleşecek şekilde hazırlanır. Siz randevu gününde formun gerekli olan bölümlerini imzalarsınız.

Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi de başvuru formu kadar önemli bir diğer evraktır. Almanya aile vizesi başvuru işlemlerinde İngilizce vize talep dilekçesi oluşturularak seyahatin amacı, seyahat tarihleri, masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgiler bu dilekçede yer alır. İngilizce vize talep dilekçesi de müşteri temsilcilerimiz tarafından sizin için hazırlanır.

Uçak Rezervasyonu

Vize başvuru işlemlerinin tamamında mutlaka uçak rezervasyonu da sunulmalıdır. Rezervasyon bilgileriniz seyahat tarihinizle uyuşacak şekilde olmalıdır. Konsolosluk, Almanya aile ziyareti vizesi başvurularında vize onayı çıkmadan herhangi bir masraf yapmanızı tavsiye etmemektedir. Bu nedenle uçak biletlerini değil, sadece uçak rezervasyonunu yeterli saymaktadır. Rezervasyon işlemleriniz dosyanızda yer alana seyahat tarihleriyle uyumlu şekilde müşteri temsilcimiz tarafından gerçekleştirilir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Almanya aile vizesi başvuru işlemlerinde tüm Schengen bölgesi ülkelerinde geçerli olacak şekilde, seyahatin bir gün öncesinden başlayan ve bir gün sonrasını içeren 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası istenmektedir. Seyahat sigortası dilerseniz müşteri temsilcilerimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Seyahat tarih aralığınızda geçerli seyahat sağlık sigortanızı bizim aracılığımızla yaptırabilirsiniz.

Fotokopi Hizmetleri

Vize başvuru dosyasında yer alan bazı evrakların ve belgelerin fotokopileri de istenmektedir. Örneğin, Almanya aile ziyareti vizesi için Almanya’dan gönderilen davetiyenin hem orijinali hem de fotokopisi dosya içerisinde yer almalıdır. Ayrıca pasaportunuzda daha önce aldığınız İngiltere, Kanada, ABD ya da Schengen bölgesi vizesi bulunuyorsa, bunların da fotokopileri ibraz edilmelidir. Bunun gibi bazı belgelerin fotokopilerinin dosyaya eklenmesi işlemleri de müşteri temsilcilerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Pasaport Takip Hizmeti

Türkiye’nin her şehrinden Almanya akraba ziyareti vize başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Fakat konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezleri sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Gaziantep, Antalya ve Bursa illerinde bulunur. Başvuru sahiplerinin ikametgahlarına göre yetkili alanlarda yer alan başvuru merkezlerine vize başvurusu gerçekleştirilir. Vize başvurusu bu merkeze yapıldıktan sonra pasaportun yine aynı başvuru merkezinden alınması gerekmektedir. Müşteri temsilcilerimiz tarafından başvuru merkezinden alınan pasaportunuz, dilediğiniz adrese gönderilmektedir.

Almanya aile ziyareti vizesi için gerekli olan evrakların güncel listesine ve Almanya vize ücreti 2021 yılı bilgilerine aşağıda yer alan iletişim numaralarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

Almanya Aile, Akraba ve Arkadaş Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Almanya aile ziyareti vizesi başvurusunda, Almanya’da yaşayan aile, arkadaş ya da akrabadan alınacak davet yazısının başvuru dosyasına konması zorunludur. İstek yazısının (davetiye) orijinal olarak posta yoluyla temin edilmesi ve dosyaya orijinalinin konması gerekmektedir. Davet yazısının ıslak imzalı ve Almanya’daki akrabanın oturduğu şehrin belediyesi tarafından onaylı olması şartı aranmaktadır. Fotokopi şeklinde sunulacak olan davet yazıları kesinlikle kabul edilmemektedir.
 2. Almanya’ya seyahat amacı aile, akraba, arkadaşı ziyaret etmek için talep edilen vize bir Schengen vizesidir. Başvuru gerçekleştiren kişi bu vizeyi aldığında Schengen bölgesi ülkelerde 90 gün süreyle kalma hakkı elde eder. İlk defa Schengen vizesi almak için başvuru yapan kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vizesi almaları bazı istisnalar dışında mümkün değildir. Vizeler, geçmiş Schengen vizelerinin doğru bir şekilde kullanılmış olması koşuluyla kademe kademe arttırılmaktadır. Alınacak olan Almanya vizesiyle, Almanya’da vize süresinin dışında herhangi bir konaklama ya da Almanya’da işe girme, iş kurma gibi durumlar gerçekleştirilememektedir.
 3. Almanya aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri tamamlanıp, vizenin çıktığı kesinleşmeden otel ve uçak biletlerinizin satın alımlarının gerçekleştirilmesi önerilmemektedir. Almanya’ya gerçekleştirilen vize başvuruları genel itibariyle 7 ila 15 iş gününde sonuçlanmaktadır. Vize sonuçlanma süreleri; konsolosluğun resmî tatil günleri, yabancı pasaportların uzun süren işlem süreleri ve ön görülen harici ek işlem sürelerini kapsamamaktadır.
 4. Vize başvuruları için seyahat tarihinden 3 ay önce başvuru gerçekleştirme hakkı bulunur. Almanya’ya yapacağınız aile, akraba, arkadaş ziyareti vize başvurularınızı planlanan seyahat tarihinden en geç 4 hafta önce başlatmış olmanızda fayda bulunmaktadır. Vaktinde gerçekleştirilmemesi halinde vize başvurunuz seyahat tarihinize kadar sonuçlanmamış olabilir.

 

Bilgilendirme: Acil durumlarda hızlı ve güvende başvurularınız için Ankara Acil durum vize ekibi sorumlusu ile iletişim kurabilirsiniz.
Murat CAN (DEUTSCHLAND VISA C)
Acil Durumlar: 0532 458 31 25
Ofis: 0312 446 26 77